Prezydent: w kwietniu rozdany zostanie ok. 1 mln sadzonek drzew

7 stycznia 2020, 13:09
840_472_matched__pydpsj_550800cropp0afxq354afcb2a6434a84ae3371994ba2b1d4
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W kwietniu w całej Polsce rozdanych zostanie ok. 1 mln sadzonek drzew, które będzie można posadzić np. na działce - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu.

Prezydent podczas otwarcia konferencji "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu" w Belwederze mówił, że roślinność, bioróżnorodność czy zwiększanie lesistości aktywnie wspierają walkę o lepszy klimat. Zwrócił uwagę, że oprócz pochłaniania CO2, rośliny przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

Andrzej Duda wskazał, że obserwowane zmiany klimatyczne powodują m.in. pustynnienie terenów czy susze. "Zadajemy sobie pytanie, jak skutecznie im przeciwdziałać, jak spowalniać te procesy" - mówił.

Prezydent poinformował, że 24-25 kwietnia br. prowadzona będzie akcja sadzenia lasów "sadziMY". To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych. W tych dniach rozdanych ma zostać ok. 1 mln sadzonek, które będzie można zasadzić np. w ogrodzie czy na działce - poinformował Duda.

Prezydent przypomniał, że w Polsce Lasy Państwowe rocznie sadzą 500 mln drzew.

W kwietniu 2019 roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował akcję "sadziMY" w leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel, które nawiedził w 2017 roku "huragan 100-lecia". Wówczas wiatr połamał i wywrócił miliony drzew na około 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Apogeum nawałnic miało miejsce w nadleśnictwie Rytel, między Czerskiem a Chojnicami. Ucierpiały 2/3 powierzchni nadleśnictwa. W obozie harcerskim koło miejscowości Suszek zginęły tragicznie dwie harcerki.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24