Premier: Nord Stream2 to zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa

28 maja 2018, 10:01
morawiecki
Fot.: KPRM
Energetyka24
Energetyka24

Nord Stream2 to "zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa", która może mieć daleko idące konsekwencje - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem budowa gazociągu to także zagrożenie dla solidarności Europy.

Szef rządu w wystąpieniu podczas plenarnej Sesji Wiosennej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO podkreślił, że Sojusz potrzebuje jeszcze więcej aktywności, efektywności i gotowości do odpowiedzi na wyzwania, które przed nim stoją.

Przypomniał, że wspólnota międzynarodowa dała niedawno wyraźny sygnał braku akceptacji dla łamania prawa międzynarodowego i podstawowych praw człowieka ws. ataku chemicznego na Siergieja Skripala.

"Dzisiaj Zgromadzenie Parlamentarne NATO musi zadać sobie pytanie, czy wspólne bezpieczeństwo nie zostanie zagrożone. Gazociąg Nord Stream2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i solidarności Europy" - wskazywał szef rządu. Zaznaczył, że Polska opowiada się za inwestycjami, ale nie kosztem bezpieczeństwa.

"Jest to czas, w którym należy podkreślić za premierem Ukrainy: +Nord Stream2 to nowa broń hybrydowa wymierzona w Unię Europejską, kraje Unii Europejskiej i w NATO+" - mówił premier.

Jego zdaniem, to konflikty gazowe między Rosją a Ukrainą ujawniły problemy tkwiące w systemie energetycznym Europy. "Nord Stream2 to zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa, która może mieć daleko idące konsekwencje geopolityczne" - ocenił Morawiecki.

Przypomniał, że gazociąg Nord Stream1 umożliwił Rosji pozyskanie środków, które Rosja przeznaczyła na modernizację armii, a dwa lata później dokonano agresji na Gruzję, a następnie aneksja Krymy i agresja na Ukrainę.

MZ / PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Luke
poniedziałek, 28 maja 2018, 16:52

Polska musi sie zbroic a nie mazyc

Hansen
poniedziałek, 28 maja 2018, 16:34

W Polsce płoną składowiska odpadów. Ostatnio w Trzebinii i Zgierzu. Do Polski wjeżdżają tysiące ton śmieci, po tym jak Chiny zaostrzyły swoje prawo w kwestii składowania odpadów. Pożary toksycznych śmieci to dewastacja środowiska. To także sposób przedsiębiorców prowadzących te wysypiska na uniknięcie kosztów utylizacji tych śmieci. Może tym by się Pan zajął, Panie Premierze.

bojowa owca
poniedziałek, 28 maja 2018, 15:55

Narracja dla kogo przepraszam? Cywilizacja technologiczna potrzebuje tanich surowców. Gwarantowanych surowców z gwarancją niskiej ceny. Układ z Rosją jest owszem fatalny co nie zmienia że najtaniej mogą jedynie oni dostarczyć. Oczywiście możemy nadal podtrzymywać narrację i \"na złość mamie odmrażać sobie uszy\" ale utrzymując konsekwencję w narracji to dlaczego generalnie spoza układu słonecznego nie sprowadzać surowców skoro wszyscy na ziemi dla Nas tacy niewdzięczni. Może przyjrzyjmy się rynkowi węgla zamiast gazowemu bo tu jakoś nie ma problemu by ciągnąć węgiel z Rosji, tak jak nie ma problemu z gazem byle by tylko nie miał metki \"rosyjski\". Ktoś tu jest miernym ekonomistą skoro nie kuma że ile by Rosja gazu nie sprzedała i tak jej to na wiele nie pomoże, za to my skupiamy się na słowach i deklaracjach jak to jedność i solidarność nas wznosi na wyżyny, tylko nie bardzo nam przez gardło przechodzi na wyżyny czego. Osobiście mam tak do Rosji jak i US identyczne pretensje że wykorzystują swoją dominującą militarnie sytuację do rozwojowej pacyfikacji innych krajów. Dożyliśmy czasów kiedy \"bareizmy\" stały się rzeczywistością i wszyscy niemal biorą na poważnie coś co jest komedią a realne gry interesów są poza medialnym przekazem. Skoro nasza narracja jest niepoważna to jak wymagać by ktokolwiek brał nas na poważnie. \"Zatrute pigułki\"? Ktoś się ich nałykał i to całkiem sporo.

tanio
wtorek, 29 maja 2018, 12:39

Ale dlaczego mamy tanio karmić zielonych ludzików, którzy potem przyjdą do nas po resztę pieniędzy z jedynie słusznym argumentem w formie kałacha?

Polanski
wtorek, 29 maja 2018, 11:04

Najbardziej spodobał mi się ten fragment ze słowem \"najtaniej\". Własnie o to chodzi. Nie było najtaniej i nie było gwarantowane. Niestety.

yaro
wtorek, 29 maja 2018, 12:54

Rozwnin temat co nie bylo gwarantowane ?

bojowa owca
wtorek, 29 maja 2018, 12:53

Skoro to się najbardziej spodobało to znaczy że przekaz został zrozumiany. Gów..ana umowa zawarta przez gów... rzy to i efekty są jakie są. Dokładnie ten sam model mamy z gazem \"amerykańskim\". Będziemy przepłacać bo tego drugiego nie lubimy. To jest po prostu głupie. Jedyna zatruta pigułka to ta która spowodowała że negocjatorzy i ekonomiści w Polsce wymarli a na ich miejsce przyszedł historyczno politologiczy styropian udający że ma jakieś wykształcenie.

Tweets Energetyka24