PGNiG podsumowuje 15-lecie notowań na warszawskim parkiecie

24 września 2020, 09:40
giełda akcje ropa
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

W ciągu 15 lat od giełdowego debiutu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad trzykrotnie zwiększyło swoje przychody i jest drugą pod względem kapitalizacji spółką notowaną w Warszawie. 

"PGNiG udowadnia, że można połączyć troskę o bezpieczeństwo energetyczne kraju ze wzrostem wartości spółki dla akcjonariuszy. Konsekwentnie realizujemy oba te cele i na obu polach odnosimy sukcesy. Spółka dywersyfikuje źródła zaopatrzenia w gaz, śmiało wchodzi w nowe segmenty rynku energetycznego, a jednocześnie dba o swoją stabilność finansową i dzieli się zyskiem z akcjonariuszami" – skomentował Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

PGNiG zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych 23 września 2005 roku. Spółka od razu weszła do indeksu największych spółek WIG20, a jej kapitalizacja w pierwszym dniu notowań wyniosła 22,5 mld zł. Piętnaście lat później rynek wycenia PGNiG na 26,8 mld zł, a więc o ponad 4 mld złotych więcej niż w dniu debiutu (kapitalizacja spółki na zamknięciu notowań 22 września 2020 r.).

W tym czasie przychody PGNiG wzrosły ponad trzykrotnie – z 12 do 42 mld złotych, a skumulowany zysk netto wyniósł 28,4 mld zł, z czego 10,4 mld zł trafiło do akcjonariuszy w formie dywidendy.

Biorąc pod uwagę wzrost wyceny spółki oraz kwoty wypłaconej przez nią dywidendy – zwrot z inwestycji w akcje PGNiG kupione w ofercie publicznej wynosi po 15 latach 92 procent.

Pod względem kapitalizacji PGNiG zajmuje drugie miejsce na GPW i jest najwyżej wycenianą spółką przemysłową. 20 sierpnia 2020 r. Grupa PGNiG opublikowała rekordowe wyniki za II kwartał i I półrocze. Pod względem wskaźników EBIT i EBITDA, które w I półroczu wyniosły odpowiednio 7,65 mld zł i 9,35 mld zł – były to najlepsze półroczne wyniki kiedykolwiek opublikowane przez polską spółkę notowaną na GPW.

"Akcje PGNiG są po prostu dobrą inwestycją" – podsumował Jerzy Kwieciński. "Dziękuję akcjonariuszom i inwestorom za okazane nam zaufanie i zaangażowanie w rozwój Grupy Kapitałowej PGNiG. Liczę, że inwestycje w walory spółki nadal będą przynosić Wam wymierne korzyści" – dodał.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24