PERN S.A. szuka wykonawców II nitki rurociągu pomorskiego

6 lutego 2020, 16:31
pern rury rurociąg
Fot. https://pern.pl/
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


6 lutego 2020 roku PERN S.A. ogłosił postępowanie przetargowe w trybie negocjacji z ogłoszeniem na wybór firmy, która będzie pełnić funkcję „Inżyniera budowy” dla inwestycji II nitki rurociągu pomorskiego.

Celem projektu, jest stworzenie infrastruktury rurociągowej, która zapewni bezpieczeństwo tłoczeń i stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej na odcinku północnym, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.

PERN zamierza wybudować rewersyjny rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk rurociąg o długości 240 km. Planowana trasa rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk biegnie wzdłuż istniejącej I nitki rurociągu przez 9 powiatów, na terenach następujących gmin:
1. województwo mazowieckie: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo, Sierpc,
2. województwo kujawsko-pomorskie: Rogowo, Rypin, Osiek, Brodnica, Bobrowo, Jabłonowo Pomorskie, Świecie nad Osą, Łasin,
3. województwo pomorskie: Gardeja, Kwidzyn, Ryjewo, Gniew, Pelplin, Subkowy, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, miasto Gdańsk.
Budowa Rurociągu realizowana jest w oparciu o Ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, która weszła w życie 18 kwietnia 2019 roku.

Usługa „Inżyniera budowy” jest skutecznym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem w realizacji złożonych projektów inwestycyjnych. Wszelkie informacje dotyczące postępowania przetargowego znajdują się na Platformie zakupowej na stronie www.pern.pl.

Najważniejsze informacje o  sprawach dotyczących inwestycji „Budowa II nitki rurociągu pomorskiego” dostępne są na stronie internetowej www.rurociagpomorski.pl. Szczególnie zapraszamy do śledzenia Aktualności, gdzie znajdują się najważniejsze wiadomości na temat realizowanego projektu.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Stary Grzyb
czwartek, 6 lutego 2020, 22:37

Dobra wiadomość, oby postępowanie się powiodło i budowa szła zgodnie z planem. rozbudowa Rurociągu Pomorskiego umożliwi nie tylko całkowitą rezygnację z importu rosyjskiej ropy do Polski, ale także (dzięki przepustowości Naftoportu), reeksport z Polski około 10 mln ton ropy rocznie. Oby jak najprędzej, a już zwłaszcza, gdyby miała to być ropa amerykańska.

po trzecie sankcje
piątek, 7 lutego 2020, 11:13

Prędzej lub później trzeba będzie się zastanowić nad połączeniem północnej i południowej Przyjaźni - choć to zapewne 2-3x większe pieniądze są (odległość, nowe grunty). Dzisiaj mówi się o rurze Odessa - Brody pod ropę kaukaską - ale to ma taką wadę, że Odessa tłoczy, a my odbieramy. Na południowej Przyjaźni są dwie rafinerie Orlenu. Czasami się zastanawiam, czy nie udałoby się pociągnąć rury na trasie Gdańsk -> Płock -> południowa Przyjaźń (na Słowacji lub w Czechach). Nasz Naftoport stałby się oknem na świat dla tych rafinerii u naszych pd sąsiadów. Pytanie o koszty - czy to się opłaciłoby. Ten Rurociąg Pomorski jest jeszcze ważny z innego powodu - kiedyś może trzeba będzie zaopatrywać Białoruś poprzez Naftoport.

Stary Grzyb
sobota, 8 lutego 2020, 11:28

Właśnie o tym pisałem, dzięki za rozwinięcie tematu. Naftoport jest w doskonałym stanie technicznym, organizacyjnym i finansowym, ma przepustowość ok. 32 - 33 mln ton rocznie i działa w obie strony, zaś roczne zapotrzebowanie Polski na ropę to ok. 20 - 21 mln ton. Innymi słowy, wraz z ukończenie rozbudowy Rurociągu Pomorskiego nie tylko będzie można całkowicie pożegnać "braci Rosjan" na polskim rynku ropy (rafinerie w Płocku i Gdańsku mogą bez problemu przetwarzać każdy rodzaj ropy, i już obecnie import z Rosji pokrywa niecałe 50% polskiego zapotrzebowania, a nie niemal 100%, jak to było jeszcze kilka lat temu), ale zorganizować znaczący w skali kraju reeksport. Białoruś i Ukraina są tu rzecz jasna podstawowymi kierunkami, niezwykle istotnymi nie tylko ze względów geopolitycznych, strategicznych i finansowych, ale także - zwłaszcza w przypadku Białorusi - także ze względów moralnych. Chyba żaden inny naród spośród tych, które po zniszczeniu ludobójczych Sowietów odzyskały państwowość, nie zasłużył na uwolnienie się od moskiewskiego jarzma i powrót do cywilizacji Zachodu, jak właśnie Białorusini. Pozdrawiam.

Pozdrawiam
piątek, 7 lutego 2020, 15:48

Dokładnie - Białoruś! Jak chcemy mieć wpływ na bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy nie możemy tu oddać pola Litwinom czy Łotyszom. Powinniśmy móc zapewnić transport ropy do Białorusi, za odpowiednią cenę. Uniezależniona Białoruś od Rosji to polska racja stanu.

Jur
sobota, 8 lutego 2020, 11:48

Jestem za!! Jeśli tylko udałoby się cokolwiek zorganizować z Białorusią to Łukaszenka stałby się bardziej niezależny, a tym samym Rosja by straciła!! W to zawsze warto inwestować.

Reklama
Tweets Energetyka24