Niemcy kontratakują. Szykują odpowiedź na amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2

26 czerwca 2020, 10:29
Nord Stream
Fot. nord-stream.com

Władze niemieckie przygotowują odpowiedź, jeśli Biały Dom zda sobie sprawę z zagrożenia dodatkowe sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2 - donosi Bloomberg, powołując się na źródła rządowe w Berlinie.

W wewnętrznym dokumencie niemieckiego Ministerstwa Gospodarki jest napisane, że nowe amerykańskie sankcje mogą mieć wpływ na znaczną liczbę europejskich firm i banków, a także organizacji rządowych. W odpowiedzi rząd Angeli Merkel rozważa plan skoordynowanych działań Unii Europejskiej.

Nord Stream 2 obejmuje budowę dwóch gazociągów o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie od rosyjskiego wybrzeża przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Alseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
rob ercik
piątek, 26 czerwca 2020, 23:07

Nie mogę zrozumieć jak Drogi rosyjski gaz może nam zagrażać jeśli mamy dostęp do Taniego LNG?

Alchemik
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:40

Rozumiesz rozumiesz, tylko jak zwykle udajesz ignoranta i trollujesz... Zagraża w bardzo prosty sposób: dzięki temu, że mamy NS1 i NS2 możemy w razie czego z łatwością odciąć od dostaw i zaszantażować takie kraje jak Ukraina, Białoruś, można też, oczywiście „całkiem przypadkiem”, wysłać zanieczyszczony gaz lub ropę w dogodnym dla nas terminie. Na szczęście Polska, dzięki LNG i niedługo Baltic Pipe, nie jest już na to tak podatna. Co do ceny za gaz, to powtarzam do znudzenia, że gdyby tylko Twoja ukochana Rosja od początku traktowała nas normalnie jeśli chodzi o ceny i dostawy gazu oraz ropy, tak jak pozostałe kraje Europy zachodniej, to nie trzeba by teraz kombinować z LNG, Baltic Pipe itd.

Pan Ferdek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:41

Nie dość, że nie odpowiedziałeś mu na pytanie-a udajesz, że to robisz, to sam sobie zaprzeczasz. Wychodzi więc, że ty trollujesz i to na całego. (I oczywiście jak na "prawdziwego patriotę" przystało nie mogło zabraknąć żałosnego tekstu "Twoja ukochana Rosja"). Skąd oni was biorą?

Jarząbek - trenet II klasy
sobota, 27 czerwca 2020, 04:40

Po pierwsze na obecną chwilę LNG nie jest wstanie pokryć w 100% zużycia w Polce, stąd kolejne, notabene bardzo dobre inwestycje. Po drugie wszystkie obecnie istnieją rurociągi na zachód z Rosji idą przez kraje europy wschodniej więc są kluczowe dla tranzytu, próba ich ominięcia sprawi, że w pewnym sensie staną się niepotrzebni i Rosja zrobi z nimi co będzie tylko chciała, a kraje te nie będą miały żadnej karty na stole - zaora je po prostu bez wojny. Także powinniśmy bardzo, ale to bardzo dziękować Amerykanom, że stanęli m.in. w naszej obronie. W pewnym sensie nie jest to też bezinteresowne, ale tez nie jest bezpodstawne. Polska z obecnymi inwestycjami w rozbudowę infrastruktury - balticpipe, gaozpost, rurociąg na litwę, rurociąg na słowację, rurociągu północ-południe, rozbudowy wewnętrznych systemów przesyłowych i wiele innych inwestycji ma stać się obrońcą europy środkowo wschodniej, inaczej nazywaną "hubem energetycznym" na cały region. 2022r będzie wielkim przełomem historycznych zależności. Mając na uwadze powyższe łatwiej zrozumieć też przekop mierzei - to ostatni element z dużej układanki którym Rosja może nas jeszcze szantażować, choćby w formie zwykłej politycznej zemsty.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 17:26

Te "kraje Europy wschodniej" o których piszesz to TYLKO I WYŁĄCZNIE Ukraina bo Jamał przechodzący przez Białoruś pomimo NS 2 będzie działał nadal i Białoruś nie ma obiekcji wobec NS. Ominięcie Ukrainy sprawi natomiast. że zupełnie skończą się opłaty ruskich za przesył gazu przez ten kraj i będzie to miało wpływ na cenę gazu odbieranego przez Niemcy, inne kraje zachodniej Europy, Czechy, Słowację i Węgry. Nie mamy za co dziękować Amerykanom bo próba "podstawienia nogi" projektowi NS 2 jest podyktowana PRZEDE WSZYSTKIM chęcią ZMUSZENIA Europy do kupowanie większej ilości amerykańskiego LNG z czym notabene Amerykanie nawet się nie kryją.

wtorek, 30 czerwca 2020, 20:22

A masz świadomość że LNG nie tylko z Usa do nas płynie?

Jarząbek - trenet II klasy
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:38

Hehe...ale masz wiedzę o przebiegach rurociągów, chyba znasz tylko ten jeden i to też niedokładnie. Akurat Jamał idzie bardziej przez Białoruś, gdzie rozdziela się na nitkę północą przez Polskę i południową przez Ukrainę więc już tu znacząco mijasz się z prawdą pisząc o wyłączności przebiegu przez Ukrainę. Proponuję tak, wyświetl sobie mapę wszystkich rurociągów i zobacz jak NS2 zmienia układ sił, cała Europa środkowo wschodnia jest pod całkowitym panowaniem Rosjan, jeżeli tylko będą chcieli. Amerykanie nie mogą zmusić nikogo do kupowania swoje LNG bo przecież już szerokim strumieniem płynie z Rosji, a LNG można kupić chociażby od szejków, więc każdy wybierze opcję tańszą - tu w argumentacji mijasz się z logiką. Jedynym argumentem za NS2 jest całkowite pominięcie krajów europy wschodniej i basta. Jednak dziękuj Amerykanom, że Cię uratowali i że masz na czym obiad ugotować, bo z Twoim tokiem rozumowania świat stojąc na krawędzi przepaści zrobi ogromny krok na przód ;)

HeHe
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:54

Proponuję zatem abyś jeszcze raz przeczytał mój powyższy komentarz. Jamał nie "idzie bardziej" przez Białoruś tylko idzie WYŁĄCZNIE przez Białoruś i o tym właśnie napisałem. Ty natomiast albo przeczytałeś moją odpowiedź pobieżnie albo jej nie zrozumiałeś. Amerykanie natomiast jak najbardziej próbują zmusić Europę do kupowania swojego LNG i temu właśnie mają służyć próby podstawienia nogi budowie NS 2. Ponadto nie widzę powodów do dziękowania Amerykanom za to, że "uratowali nas" SPRZEDAJĄC nam swoje LNG którego Europa zachodnia nie kupuje ze względu na jego cenę. Zgodnie z tokiem Twojego rozumowania powinniśmy zatem od Amerykanów kupować wszystko to czego nie chcą kupować od nich inni i dziękować im za to, że zechcieli nam to sprzedać :)

Jarząbek - trenet II klasy
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 16:09

Jeżeli dla Ciebie "wyłącznie przez Białoruś" oznacza sugestię, że już tutaj można zablokować dostawy to przypomnę, że bez gazociągu Jamał nie da się zaspokoić potrzeb zachodniej europy - po wybudowaniu NS2 już TAK i dopiero wówczas będzie można zakręcić - to jest rzecz, którą usilnie wypierasz, zasłaniając się argumentacją o dostawach LNG z USA. Pisałem, że ten argument nie ma głębszego sensu bo przecież USA to nie jedyny kierunek z LNG. A co do taniości, to przypomnę, że Rosjanie tak na robią na cenach, że Polsce opłaci się z Grenlandii wiadrami nosić.

Swistak
sobota, 27 czerwca 2020, 16:45

Co ma wspolnego Mierzeja z xNord Streem 2? Mierzeja to nieporozumienie. Godpodarcze,ekologivzne, itd. Ruski pękaa ze śmiechu. NS2 to super niebezpiecxeństwo i tu warto się bić innymi pomyslami, takze środkami traconymi bezpowrotnie na przekop.

niedziela, 28 czerwca 2020, 11:51

Nie zgadzam się kolego, przekop to strategiczna inwestycja dla Polski a ekolagia, bez przesady.

Jarząbek - trenet II klasy
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:41

Przeczytaj jeszcze raz, tylko postaraj się ze zrozumieniem. Jak piszesz o nieporozumieniu gospodarczym i ekologicznym to niestety już jesteś zbyt wyprany do prowadzania dalsze merytorycznej dyskusji, zresztą sam tego nie robisz (zero argumentów) tylko rzucasz propagandowe hasła bez pokrycia - wybacz nie mój poziom rozmowy.

gonić pastuchów
piątek, 26 czerwca 2020, 17:31

Dobrze, że się Niemcy w końcu budzą. Odpowiedzieć pastuchom tym samym czym oni - szantażując cześć świata (dobrze, że z każdym rokiem mniejszą) jakby byli Bogiem-a raczej dzisiaj już "bożkiem".

Pastuch
piątek, 26 czerwca 2020, 22:12

A to znaczy że jesteś za NS2 i przeciwko Polsce?cytuje "zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski" więc jesteś przeciwko "Pastuchom" bo pomagają Polsce aby nie została na lodzie.

gonić pastuchów
sobota, 27 czerwca 2020, 22:45

Zgodnie z dewizą, że "ciemny lud wszystko kupi" wmówili wam, że NS2 zagraża Polsce. A w jakiż sposób, skoro Naimski i reszta rządowych tytanów stwierdziła autorytatywnie, że nie kupimy ani metra sześciennego gazu z tego gazociągu, bo będziemy kupować supertanie LNG z Kataru, a przede wszystkim jeszcze tańsze z USA a ten super drogi sowiecki gaz będą kupować wyłącznie Niemcy.? (Pytałem już o to wielokrotnie tutejszych komentatorów a nawet szanownych panów redaktorów E24 ale poza propagandowymi sloganami żadnej rzeczowej odpowiedzi się nie doczekałem). Jak Polacy powinniśmy więc robić wszystko aby NS2 został jak najszybciej ukończony i Niemcy przepłacali za gaz z niego "jak za zboże". Wówczas Polska mając supertani amerykański gaz bez żadnego problemu "wykończy" niemiecki przemysł decydujący o sile Berlina, który nie będzie już w żaden sposób "konkurencyjny" i wkroczy na pierwsze miejsce podium potęg w Unii Europejskiej.

niedziela, 28 czerwca 2020, 01:41

Nawet nie chcę mi się odpisywać na twoją odpowiedź bo mi nikt nie płaci za te wypociny. ALE NAPISZE JEDNO, Że WOLĘ ABY PŁACILI X2 WIĘCEJ ZA GAZ Z KATARU niż z ROSJI bo znikną te komentarze że wszystko Ok i nie będziemy zbroić Rosję przeciwko sobie. Pozdrowienia z Polszy

gonić pastuchów
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:08

Czyli tak jak zwykle. Nie ma się nic merytorycznego do powiedzenia więc standardowy tekst "prawdziwego łowcy szpionów" tekst "pozdrowienia z Polszy". Jakie to żałosne.

Brutal
sobota, 27 czerwca 2020, 12:10

Tylko ty jesteś tu za jankesami nord stream nie zagraza Polsce w niczym za to zagraza Ukrainie która straci kasę zw tranzyt i po najważniejsze przychamuje wciskanie na,siłę amerykańskiego gazu za nie wiadoma cenę i ine formy nacisku usa

Pastuch
sobota, 27 czerwca 2020, 14:03

Ukraina wciska gaz z USA w jaki sposób?Chyba kupiony od nas z LNG. Jeśli NS2 zacznie działać to gazociąg Jamalski przestanie działać przez który Polska zaczęła pobierać opłatę od Gazpromu więc NS2 nam nie zagraża twoim zdaniem bo Polska przestanie zarabiać na Gazpromie a zaczną Niemcy sprzedawać nam gaz z NS2 bo LNG nam nie wystarczy. Brawo ty! Dopisze, że też cały czas się zastanawiam dlaczego Polska tak walczy aby NS2 nie wystartowało jeśli tylko straci tak niewiele jak dostęp do Rosyjskiego gazu i opłatę za gazociąg Jamalski.

HeHe
sobota, 27 czerwca 2020, 17:31

Nikt nie zamierza zamykać gazociągu Jamał który przechodzi przez Białoruś a więc nadal będziemy pobierali stosowne opłaty. Zresztą Białoruś nie oponuje przeciw NS 2 .Zamknięty lub zmniejszony zostanie przepływ gazu przez UKRAINĘ.

sobota, 27 czerwca 2020, 23:06

Skąd te wiadomości? Z wywiadu rosyjskiego?

Lechoskaw
piątek, 26 czerwca 2020, 17:12

Faszyści żydo-amerykańscy terroryzują cały wolny świat. Jednak coraz więcej krajów się im przeciwstawia chcąc decydować o własnym losie. Są jednak i takie które im wchodzą w dupę!

Greg
piątek, 26 czerwca 2020, 15:02

tzn podtytuł

Greg
piątek, 26 czerwca 2020, 15:02

w jakim języku jest ten tytuł?! Google translate?

Tweets Energetyka24