Niemcy: Ambasador Rosji na budowie NS2 zapewnia, że rurociąg zostanie ukończony w tym roku

30 kwietnia 2021, 13:28
pipe-segments-are-welded-together-and-pulled-by-a-high-performance-winch-through-watered-trenches-to-connect-the-offshore-nord-stream-2-pipeline-with-landfa_small_rgb
Fot. www.nord-stream2.com

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig wizytowała wraz z ambasadorem Rosji w Niemczech Siergiejem Nieczajewem stację przeładunkową gazociągu Nord Stream 2 w Lubminie koło Greifswaldu. Nieczajew oznajmił po spotkaniu, że Rosja oczekuje, że NS2 będzie ukończony w tym roku.

Nieczajew mówił, że do ułożenia pozostało jeszcze około 100 km gazociągu. Sankcje USA wielokrotnie opóźniały realizację projektu, jednak od kilku tygodni trwają prace budowlane na trasie rurociągu, który po ukończeniu będzie miał około 1200 km długości. Od poniedziałku u wybrzeży Danii pracuje druga jednostka do układania rur na dnie Morza Bałtyckiego. 

Rosyjski ambasador i Schwesig zwiedzili stację przeładunkową, zapoznając się z postępem prac budowlanych. Reporterzy nie zostali wpuszczeni. Po spotkaniu wygłosili krótkie oświadczenia - informuje portal stacji NDR. 

Schwesig po raz kolejny dała do zrozumienia, że popiera projekt: "Widzimy ten rurociąg jako szczególnie ważny, ponieważ wzmacnia on stosunki gospodarcze między MV a Rosją" - powiedziała.

Reklama
Reklama

"Częścią wspólnego partnerstwa jest właśnie to, że wspieramy projekty, które nas łączą, ale oznacza to również otwarte rozmawianie ze sobą o sprawach, w których się nie zgadzamy. To właśnie mam na myśli mówiąc o dialogu. Dialog nie jest wycofywaniem wsparcia dla drugiej strony" - mówiła premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego w kontekście coraz głośniejszej także w Niemczech krytyki Rosji po wyroku więzienia dla Aleksieja Nawalnego. 

Meklemburgia-Pomorze Przednie utrzymuje bliskie stosunki gospodarcze z Rosją. Jednak w obliczu sankcji UE wobec Rosji, które Niemcy również popierają, stosunki ulegają pogorszeniu. Ambasador Rosji powiedział, że należy zwrócić większą uwagę na gaz niż na kwestie polityczne. 

USA, Francja, Ukraina i Polska domagają się od rządu niemieckiego wycofania się z projektu. Również w Niemczech rośnie presja na rząd federalny, aby odłożyć Nord Stream 2 na półkę.

Rząd Niemiec wielokrotnie podkreślał, że Nord Stream 2 jest projektem gospodarczym. Takie stanowisko zajmuje również premier rządu Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, która także nie chce dopatrywać się związku między wydarzeniami wokół Nawalnego a budową gazociągu - pisze NDR.

Gazociąg, który ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Rosji do Niemiec, jest już prawie ukończony. Według spółki Nord Stream 2 AG, 95 proc. rurociągu zostało już ułożone. 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Krakowiaczek.ci.ja
poniedziałek, 3 maja 2021, 04:05

No to Nieczajew klamie jak Amerykanie. Bo zostalo do ulozenia nie 100 a 92 kilometry.

Kiks
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:15

Należy zwrócić większą uwagę? Typowy, ruski bełkot. Wysadzamy, trujemy, grozimy, najeżdżamy, ale wszystko jest w porządku. Nic nie stało się.

gonić pastuchów
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:43

"...USA, Francja, Ukraina i Polska domagają się od rządu niemieckiego wycofania się z projektu. Również w Niemczech rośnie presja na rząd federalny, aby odłożyć Nord Stream 2 na półkę". Coś takiego? Francja domaga się od Niemiec wycofania z projektu. A kiedyż to takie żądania przedstawiali? A presja to może i "rośnie" ale nie na niemiecki rząd federalny a kiszki stolcowe amerykańskich senatorów i reszty komediantów, którzy autorytatywnie ogłaszali, że ten rurociąg nigdy nie powstanie a teraz im bliżej końca tym większego rozwolnienia dostają.

LeLo
niedziela, 2 maja 2021, 23:19

"Francja i Niemcy zajmują różne stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i prowadzą dyskusje, aby dojść do wspólnego mianownika" - powiedział Clement Beaune, sekretarz stanu we francuskim MSZ. To cytat z tego portalu z 02.04.2021 r.

Krakowiaczek.ci.ja
poniedziałek, 3 maja 2021, 04:03

Tak jak.Francja i Niemcy mialy rozne zdanie na uczestnictwo Wielkiej Brytanii w EU. Z Brexitem wyszlo po.francusku. Z Nord.Stream.2, 3, 4 wyjdzie.po. niemiecku i austriacku.

HeHe
sobota, 1 maja 2021, 17:00

Lepiej bym tego nie ujął :)

Tweets Energetyka24