Na Baltic Pipe wydano już prawie 5 miliardów złotych

22 października 2020, 13:06
baltic-pipe-slider-3
Fot. www.baltic-pipe.eu
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, Gaz-System od 2017 r. wydał już na Baltic Pipe prawie 5 mld zł.

Inwestycje Gaz-Systemu są bardzo istotne dla rozwoju całej polskiej gospodarki, a polityką operatora jest wspomaganie polskich firm w długoletnim procesie inwestycyjnym - podkreślił pełnomocnik.

Polityka państwowego inwestora uwzględnia wspomaganie polskich firm, by ostatecznie mogły konkurować z największymi konsorcjami budowlanymi, które w Polsce stają do przetargów - dodał Naimski.

Jak zaznaczył, firmy, które realizowały i realizują projekt Baltic Pipe to w prawie 80 proc. podmioty z kapitałem polskim, pozostałe to firmy zagraniczne jako generalni wykonawcy, ale 90 proc. ich podwykonawców jest z Polski.

Jak mówił pełnomocnik, są takie firmy, które kilka lat temu zaczynały jako niewielkie, ale przechodząc do kolejnych etapów wielkiego programu, rosły razem z inwestycjami i są już w stanie być organizatorami dużych inwestycji. 

W środę Gaz-System wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce. Chodzi o gazociąg Goleniów-Lwówek, gazociąg Niechorze-Płoty oraz tłocznie gazu Goleniów, Odolanów i Gustorzyn. 

W maju wykonawcą podmorskiej części Baltic Pipe została firma Saipem Limited, która ułoży gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego. 

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
autor
środa, 28 października 2020, 13:11

zero metrów rury za 5 miliardów złotych, fajnie się bawicie za nasze :/

rob ercik
niedziela, 25 października 2020, 17:24

Ceny gazu, mimo drastycznych spadków na rynkach światowych, w RP nadal bardzo wysokie co jest dziwne bo od kilku lat same sukcesy ...

Gora
piątek, 23 października 2020, 10:47

Dania poinformowała o przesunięciu prac na Baltic Pipe o pół roku.

Niuniu
piątek, 23 października 2020, 02:36

Budowa idzie zgodnie z planem. Wydano już ponad 1 miliard euro. I zbudowano ile metrów tego gazociągu? Zero. Ciekawy plan. Do października 2022r zostało równo 2 lata. Proponuję zwiększyć tempo tak ze 2x. A 2 x zero to nadal zero.

Pol
czwartek, 22 października 2020, 20:23

Czyżby nie budowali gazoportu latami.

Tweets Energetyka24