Komisja Europejska chce mediować między Rosją i Ukrainą ws. tranzytu gazu

25 maja 2018, 11:43
winter-681175_1920 (3)
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz poinformował w piątek w Brukseli, że wysłał list do władz Rosji i Ukrainy, by w najbliższych tygodniach rozpocząć trójstronne rozmowy o przyszłości ukraińskiego systemu tranzytowego przesyłu gazu.

Kijów obawia się, że wraz z wygaśnięciem umowy na tranzyt rosyjskiego gazu, Moskwa zacznie dostarczać gaz do UE z pominięcie Ukrainy, poprzez Nord Stream 1 i planowany Nord Stream 2.

Szefczovicz podkreślił na brukselskiej konferencji, że aby utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę, potrzebne jest rozpoczęcie trójstronny rozmów UE-Rosja-Ukraina. „Tak szybko, jak to możliwe, tak żebyśmy osiągnęli porozumienie o tranzycie po 2019 roku. Dlatego na początku tygodnia wysłałem list do władz Ukrainy i Rosji, proponując im rozpoczęcia rozmów w nadchodzących tygodniach” – powiedział wiceszef KE. Dodał, że tym „procesem” zainteresowane są też Francja i Niemcy.

Szefczovicz bierze udział w konferencji "Europa Środkowo-Wschodnia jako brama gazowa do Europy", zorganizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oraz przedstawicielstwo Ukrainy przy UE, we współpracy z Komisją Europejską i przedstawicielstwem USA przy UE.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
komentator
piątek, 25 maja 2018, 20:44

Istnieje bardzo prosty sposób aby \"uwalić\" wszystkie Nordstrimy. Wystarczy deklaracja państw UE, że będą odbierać rosyjski gaz na WSCHODNIEJ granicy Ukrainy i że to one będą ponosić koszty tranzytu. Oczywiście będą musiały też z własnej kieszeni płacić za to, co ulotni się z nieszczelnych gazociągów. Myślę że wszyscy będą z tego zadowoleni. Rosja, bo sprzeda swój towar i nie będzie musiała kłaść nowych rur. UE, bo znikną podziały wśród państw UE dot. bałtyckich gazociągów. Oczywiście będą zadowolone również USA i Ukraina, która utrzyma status kraju tranzytowego.

Tweets Energetyka24