Iran i Rosja chcą zacieśnić współpracę w sektorze energii. "Trwają negocjacje"

25 sierpnia 2021, 15:23
29146739188_1a6bafd078_k
Fot. Ninara / Flickr

Moskwa i Teheran są zainteresowane budowaniem współpracy w sektorze energetycznym. Trwają już negocjacje w tym zakresie - poinformował ambasador Rosji w Iranie.

„Współpraca między Rosją a Iranem w sektorze energetycznym rozwija się pomyślnie. Jednocześnie istnieje solidny potencjał do zwiększenia takich interakcji” - mówił ambasador w rozmowie z rosyjskimi mediami. Dodał również, że współpracą są zainteresowane zarówno poszczególne resorty, jak i przedstawiciele biznesu z obydwu krajów.

Reklama
Reklama

Dyplomata podkreślał, że Rosja jest w kontakcie z Iranem „w całym spektrum kwestii dwustronnych i międzynarodowych, w tym także energetycznych”.

Tymczasem, kilka tygodni temu „Wall Street Journal” informował, że USA rozważają zaostrzenie sankcji przeciwko Iranowi, jeśli negocjacje dotyczące porozumienia nuklearnego zakończą się fiaskiem. 

Ewentualne nowe obostrzenia (lub doprecyzowane stare) będą służyć ukaraniu Irańczyków za „zakłócanie” negocjacji oraz skłonieniu ich do kontynuacji rozmów. 

Źródła gazety twierdzą, że ostrze sankcji ma zostać skierowane przeciwko „systemom transportu towarów”, dzięki którym Iran eksportuje (pomimo obowiązujących ograniczeń) ropę naftową do Chin. Tak ograniczone podejście spowodowane jest oczywiście faktem, że już dziś Iran zmaga się z bardzo surowymi międzynarodowymi obostrzeniami. „W irańskiej gospodarce nie zostało praktycznie nic, co mogłoby podlegać sankcjom” - mówi anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji.

„WSJ” twierdzi, że Waszyngton rozważa również wykorzystanie innych narzędzi nacisku, m.in takich jak: „przekonanie” głównych importerów irańskiej ropy do zmniejszenia zakupów czy „dokręcenie śruby” w przypadku dostępu do rynków finansowych oraz kapitału. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje w tej sprawie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Gul Dukat
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:54

USA po co zerwaliście umowę z Iranem a teraz macie pretensje że jej nie ma sami nie wiecie co chcecie !!!

Xd
czwartek, 26 sierpnia 2021, 07:51

Można tu parafrazować cytat z jednej komedii świat zap... i z samej bandytki nie da się już wyżyć vzas wziąć się do roboty

rob ercik
środa, 25 sierpnia 2021, 22:04

Tik tak, siewcy demokracji odzyskują wigor po ucieczce z Afganistanu?

AA
środa, 25 sierpnia 2021, 21:29

Tak USA będzie przekonywać Chiny i Rosje :))

Tweets Energetyka24