Holandia: cena gazu wzrosła do 161,5 euro za megawatogodzinę

6 października 2021, 15:41
akcje rynek notowania giełda
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Już 161,5 euro za megawatogodzinę (MWh) trzeba było zapłacić w środę rano na holenderskim rynku gazu ziemnego (TTF). Panuje „ekstremalna nerwowość” - mówią analitycy rynku energetycznego.

Wydaje się, że wzrost cen gazu nie ma końca. We wtorek cena najważniejszego kontraktu gazowego w Europie (tzw. kontrakt TTF na przyszły miesiąc) przekroczyła próg 100 euro za MWh. W środę rano skoczyła już do 161,5 euro.

„Rynek jest niezwykle niespokojny i nerwowy” – powiedział dziennikowi „Financieele Dagblad” Chris Guth, analityk rynku energetycznego w Engie. „Codziennie obserwujemy teraz wzrosty cen, których nie mogę przypisać zmianom w równowadze podaży/popytu” – mówi Guth dodając, że nigdy nie widział takich podwyżek cen w swojej 11-letniej karierze.

Koszt surowca rośnie tak szybko ze względu na kilka czynników - zauważa „FD”. Słabe wiatry w tym roku powodują, że farmy produkują mniej energii. Dodatkowo zmniejszono wydobycie gazu w północnej Holandii. Gazeta twierdzi także, że winowajcą jest rosyjski koncern Gazprom, który pod różnymi pretekstami ogranicza dostawy gazu do Europy.

We wtorek dziennik „Het Parool” podał, iż magazyny gazu w Holandii są średnio wypełnione w 58 proc. „Financieele Dagblad” poinformował w środę, iż podziemny magazyn w Bergermeer, gdzie przechowywany jest gaz dla przemysłu i gazowni jest wypełniony jedynie w 28 proc, podczas gdy mniej więcej o tej porze w zeszłym roku było to ponad 95 proc.

Gazeta cytuje ekspertów stawiających za wzór Polskę i Francję, których rządy zobowiązały firmy energetyczne do gromadzenia latem dodatkowych zapasów na zimę.

Ostatni raz ceny gazu wzrosły tak gwałtownie w marcu 2018 r., kiedy zimny front – „bestia ze wschodu” – przetoczył się przez północno-zachodnią Europę.

„Ceny tego surowca są teraz wyższe od ówczesnych, co jest oznaką ekstremalnego napięcia na rynku” – twierdzi Greg Molnar, analityk gazu w Międzynarodowej Agencji Energetycznej cytowany przez „FD”.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Wwww
środa, 6 października 2021, 21:34

Czyżny wina niedobrego amerykańskiego LNG? Hehehe

DDR
środa, 6 października 2021, 19:54

Wincej ekologizmu wincej likwidacji kopalń i elektrowni węglowych wincej ekoharaczu wincej elektrycznych samochodów wincej likwidacji elektrowni atomowych:))

Niuniu
środa, 6 października 2021, 18:35

Znów podajecie jednostki miary cen gazu w sposób nieczytelny dla zwykłego czytelnika. Normalnie od zawsze w mediach operuje się ceną 1000 m3 gzu podawaną w dolarach. dla czego nie operujecie takim sposobem podawania ceny gazu? czy dla tego, że taka jasna i zrozumiała dla czytelników informacja była by szokująca? WczorajlListopadowe kontrakty terminowe na holenderski TTF (najbardziej płynny europejski hub) zaczęły notować gwałtowny wzrost i czterokrotnie pobiły rekord, podskakując w rezultacie do 1937 dolarów za 1000m3 gazu. Następnie podobnie gwałtownie spadły do dzisiejszego poziomu ok 1200 USD. Europejski Komisarz ds. energii powiedział występując w Parlamencie Europejskim, że stopień zapełnienia europejskich magazynów gazu osiągnoł 75% i choć jest to miiej niż w ubiegłych latach to jest to ilość wystarczająca na nadchodzący okres grzewczy. Może właśnie to oświadczenie spowodowało spadek cen. Choć zapewne obecne ceny giełdowe na gaz to jawna spekulacja.

Szept
środa, 6 października 2021, 23:47

Zaraz tam spekulacja, jak tu niedawno zwróciłem uwagę na spekulacje papierowym gazem (derywaty), które pan Wiech w swoim artykule zbagatelizował na maksa, od ręki usłyszałem od jednego z forumowych ekspertów że na gazie żadnych spekulacji nie ma i basta. Wszak koncepcja spekulacji nie pasuje do tezy że wszystkiemu jest winny Gazprom bo nie dostarcza gazu do Europy, a forumowy ekspert słyszał to w TVP 1, gdzie są tylko obwieszczane prawdy objawione. A każdy chrześcijanin wie że jedyną metoda dojścia do prawdy jest jej poznanie w formie objawienia.

ciekawy
czwartek, 7 października 2021, 12:38

No popatrz ty. Jakoś wszyscy jednogłośnie obwiniają Gazprom o sterowanie cenami poprzez zmniejszanie podaży na rynku - czy to jego przeciwnicy czy klienci. Ale się porobiło.

Szept
czwartek, 7 października 2021, 16:30

Zaskoczę cię nie wszyscy. Tylko jeśli oglądasz zachodnie media tzw głównego nurtu, tam czy to w lewicowych czy w prawicowych w zakresie spraw międzynarodowych jest wszędzie to samo (jak za komuny). Nie powinno to jednak dziwić skoro dzisiejszy zachodni kapitał jest tak powiązany że właściwie wszystkie te media należą do jednej grupy właścicieli, różnią się pierdołami żeby się ludziom wydawało że mają jakiś wybór. Oczywiści można to przyjmować z radością, konsumować coraz więcej tak do tego zachęcają reklamy i myśleć tylko o problemach wskazywanych przez te media. Ale dla samodzielnie myślącego człowieka to trochę poniżająca wizja egzystencji, dlatego moim zdaniem warto wychodzić poza narzucone schematy, szukać różnych punktów odniesienia, nie przyjmować za pewnik tego co ci serwują. Może to mniej wygodny sposób życia ale znacznie bardziej satysfakcjonujący. Polecam spróbować.

Szept
środa, 6 października 2021, 18:13

Kiedy w czerwcu br ceny w Holandii były poniżej 30 Euro pisano że to rekordowa wysokość. Nasuwa się pytanie co od czerwca porabiali Europarlamentarzyści i Komisja Europejska że nie mieli czasu zauważyć zbliżającej się katastrofy. Ach już pamiętam zajmowali się Polską i Węgrami wszak to największe dziś problemy na Ziemi, co tam jakiś gaz czy zima 2021/22. Mam taki postulat i mam nadzieję że nasi europarlamentarzyści go podchwycą, wyłączmy całkiem prąd w Europie, zrobi się od razu ekologicznie, a i populacja spadnie do akceptowalnej wielkości.

Tweets Energetyka24