"FT": Ukraina gotowa sądzić się z Gazpromem ws. blokady dostaw gazu

14 czerwca 2021, 16:51
26885741196_218454a5ee_k
Fot. Adam Jones / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ukraina jest gotowa, by podjąć kroki prawne wobec rosyjskiego Gazpromu w sprawie blokady tranzytu gazu z Azji Środkowej - pisze w poniedziałek "Financial Times", powołując się na szefa państwowego koncernu paliwowego Ukrainy - Naftohazu - Jurija Witrenkę.

Rosyjski koncern Gazprom, który kontroluje przepływ gazu przez swoje rurociągi ze Środkowej Azji na Ukrainę, blokuje ten tranzyt od 15 lat - podkreśla "Financial Times". Szef Naftohazu Jurij Witrenko powiedział "FT", że jeśli Gazprom nie odblokuje przepływu, ukraiński koncern zwróci się do międzynarodowego arbitrażu.

"To będzie przełom, ponieważ, jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, jest duży potencjał jeśli chodzi o transport gazu z Azji Środkowej przez Ukrainę do Europy" - podkreślił. Jak dodał, mowa tu o "dziesiątkach miliardów metrów sześciennych" gazu. Ocenił też, że surowiec z tego regionu mógłby wypełnić cały system transportu gazu na Ukrainie. 

Naftohaz przygotowuje formalne wnioski, by otrzymać zgodę na transport gazu z Azji przez rury Gazpromu, a według Witrenki proces ten może trwać miesiącami - pisze "FT".

"Jeżeli (Gazprom) powie nie, to następnym krokiem będzie skarga (do Komisji Europejskiej) i arbitraż" - dodał, zaznaczając przy tym, że ten proces może ciągnąć się latami. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie - podaje "FT". (PAP)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
BrednieUPA
środa, 16 czerwca 2021, 00:08

Co to za nowe Banderowskie brednie? Że Rosja ma płacić za to że nie chce już więcej przesyłać gazu przez Ukraine tylko inna drogą? To tranzyn gazu przez Ukraine jest obowiązkowy?

gizil
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:27

Ukraina taka wojownicza, blokuje dostawę wody na Krym, A tu jak widać żąda od Rosji odblokowania przepływu błękitnego paliwa.

Małatok
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:59

Nie ma problemu. Rosjanie policzą wam 3 za 100 km za 1000 m3 tak jak wy im liczycie i importujcie sobie gaz ze Średniej Azji. HE, he. Gazprom się na to zgodzi.

MS
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:11

Coś podobnego do blokowania wody na Krym zamieszkały przez ponad 70% Rosjan.

Niuniu
wtorek, 15 czerwca 2021, 04:04

A na jakiej podstawie? Jest jakieś prawo międzynarodowe tym zakresie? I jeszcze się zapytam - jaki gaz miałby być transportowany bo na razie to całe wydobycie w tych Państwach kupuje Rosja i Chiny. Zaiste pomysły Kijowa są zadziwiające.

Tweets Energetyka24