Francja "ostrożna" wobec Nord Stream 2

2 kwietnia 2021, 15:47
nord stream 2 niemcy
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

"Francja i Niemcy zajmują różne stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i prowadzą dyskusje, aby dojść do wspólnego mianownika" - powiedział Clement Beaune, sekretarz stanu we francuskim MSZ.

"Jak powiedział prezydent republiki (Emmanuel Macron - red.) rok temu, jesteśmy ostrożni co do tego projektu, ponieważ stwarza on zależność od Rosji” - powiedział Beaune na antenie stacji BFMTV.

Zaznaczył, że Francja prowadzi rozmowy w tej sprawie z Niemcami. "Mamy różne stanowiska, jak to czasami bywa w Europie. I staramy się znaleźć wspólne" - dodał.

Reklama
Reklama

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
wertytrew
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 15:12

Jak NS2 zostanie ukończony, Rosja przymknie Jamał. I wtedy będzie poszukiwanie gazu za wszelką cenę. Gaz z Ameryki ? Trzeba będzie tor wodny stale patrolować okrętami przeciwminowymi , bo po pierwszym wysadzeniu gazowca Amerykanie się przestraszą i podniosą ceny za ubezpieczenie statku. Wtedy zaczniemy kupować gaz od Niemców z Rosji za 2 razy więcej. Taka logika.

fakir
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:22

Jak amerykański gazowiec wyleci na minie to nie będzie ns1 i ns2. Bałtym ma wiele niewybuchów z 2 ws.

Ivan
niedziela, 4 kwietnia 2021, 17:26

Polska powinna odpuścić Nord stream 2 pod warunkiem że cała UE od 2021 przechodzi na elektrykę.

HeHe
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 01:36

Polska nie ma pozycji aby stawiać warunki. Poza tym to czy Polska "odpuści" NS2 nikogo nie interesuje.

Davien
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 21:37

To akurat Rosja nei ma nic do powiedzenia w tej sprawie:)

kogo oni już tam zatrudniają?
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:21

Niesamowite!

Kiks
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 15:51

Głupiutki jesteś. Problem dla ruskich jest taki, że w przeciwieństwie do nich Polska jest w Europie, ma jakąś pozycję i swoje miejsce przy stole w UE. A ruskich tam nie ma. Mogą tylko korumpować i siać zamieszanie. I to jest właśne ten ogromny, ruski ból. UE.

HeHe
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:24

Niezmiernie naiwny jesteś. Rosja będąca poza Unią ma dla Unii i w Unii dużo większe znaczenie niż nasze władze pomimo tego, że jesteśmy w Unii.

Nysa
wtorek, 6 kwietnia 2021, 11:17

Polska ma pozycję ale do podstawia krzeseł komisarzom z UE albo nakładania im płaszczy jak to zrobił niejaki polish-english.

Kowalskiadam154
sobota, 3 kwietnia 2021, 18:37

Polska kupuje węgiel w Rosji i finansuje rosyjskie zbrojenia no chyba że oni wydają te pieniądze na szkoły i przedszkola

Węgiel
niedziela, 4 kwietnia 2021, 00:08

A czy Rosja zmusza Polskę do kupowania węgla lub innych surowców

Tweets Energetyka24