Atom w Polsce coraz bliżej? Skarb Państwa wykupił spółkę PGE EJ 1

26 marca 2021, 18:30
_DSC1961
Fot. PGE
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Po kilku miesiącach negocjacji PGE wraz z pozostałymi wspólnikami podpisała umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1. Skarb Państwa zapłaci za wszystkie udziały w spółce ok. 531 mln zł, z czego PGE za swoje udziały otrzyma kwotę blisko 372 mln zł.

Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r. Rezultaty działań prowadzonych przez Spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi Rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – stwierdził Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podpisujący umowę w imieniu Skarbu Państwa.

Umowa sprzedaży została podpisana przez wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1. PGE posiadała 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a  Enea, KGHM Polska Miedź oraz TAURON Polska Energia  po 10 proc. udziałów w spółce. Cena za wszystkie udziały w PGE EJ 1 wyniosła 531,36 mln zł, z czego na PGE przypada 371,95 mln zł.

Dzisiejsza umowa sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 kończy etap zaangażowania PGE oraz pozostałych wspólników w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W drugiej połowie 2021 roku PGE EJ 1 zakończy prace nad Raportem o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportem Lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. To dobry moment na przejęcie projektu przez Skarb Państwa – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - Rząd nada inwestycji odpowiedni priorytet, a dzięki posiadanym zasobom i możliwościom dokona wyboru najlepszego partnera, lokalizacji  i technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

image

 

Negocjacje dotyczące sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 na rzecz Skarbu Państwa rozpoczęły się w październiku 2020 r. od podpisania listu intencyjnego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego – w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów – oraz przedstawicieli wszystkich podmiotów posiadających udziały w spółce PGE EJ 1.

Spółka PGE EJ 1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Aktualnie działalność spółki PGE EJ 1 koncentruje się na opracowaniu Raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch wariantach lokalizacyjnych „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino).

PGE/mat. prasowe

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
dziadek
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:22

Straciliśmy już raz wszyscy na kosztach inwestycji w Żarnowcu, mamy niższe emerytury, to proste. Zainwestowałem 15 lat temu w dobrej wierze w udziały na budowie trzeciego bloku w we Francji w Flamanville. Budowa jest dotąd prowadzona pod nadzorem EDF de France. Sprzedaż udziałów była wiele lat blokowana a jak uwolnili sprzedaż i zbliżał się termin uruchomienia to EDF systematycznie zbijał wartość akcji różnymi durnymi komunikatami do prasy na temat problemów na budowie. Ten proceder trwa nadal o czym można czytać na stronach firmy. Wartość akcji teraz spadła poniżej 25% ceny zakupu. Teraz jest opóźnienie uruchomienia bloku około 7 lat, koszty wzrosły do 300% z 6mld euro do 19,2mld euro i nie ma dobrych wieści. Ciągle coś usterkowego niby wynajdują i nie uruchamiają w swoim interesie. Inwestują z tych pieniędzy w rozliczne spółki OZE i akcje atomowe spadają. Liczyłem na wejście inwestorów ale nic nie wyszło. Trwają systematycznie kosztowne likwidacje wielu elektrowni atomowych we Francji. Koszty rosną. Francuzi nie potrafią uruchomić nowego bloku u siebie i w Finlandii a nam proponują inwestycje. Zapłacimy znowu za to wszyscy. Kto zapewni, że im się to uda wykonać skoro nadal są w problemach.

New user
niedziela, 28 marca 2021, 22:45

Kto kupi energię z EJ po hurtowej cenie 0.6 zł za kWh, skoro wiatraki na Bałtyku będą produkować prąd o połowę taniej? Ta elektrownia nigdy nie powstanie.

MacGawer
poniedziałek, 29 marca 2021, 14:16

Moim zdaniem to zwykła ściema ze sprzedażą. Chodzi tylko i wyłącznie o ciche dofinansowanie energetyki aby UE sie nie czepiała. Pieniądze pochodzą z opłat za CO2 czyli jak to się mówi "wszystko zostało w rodzinie". Można jedynie żałować, że nie mamy dosyć spółek-wydmuszek typu PGE EJ1 aby co pewien czas skarb państwa mógł przelewać po pół miliarda z kasy zarobionej w ramach EU ETS. Oczywiście dobrze by było aby taka spółka istniała wyłącznie na pepierze bez prezesów zgarniajacych setki tys zł rocznie... A EJ i tak nie powstanie. To od początku była ściema którą A. Grad wcisnął Polakom aby zarabiać w/w setki tys za prezesowanie. Ale jak widać wielu ciagle wierzy polski atom.

xyz
niedziela, 28 marca 2021, 15:27

ciekawe jak trudne były negocjacje strony rządowej ze spółkami, których właścicielem jest skarb państwa?

rmarcin555
niedziela, 28 marca 2021, 14:45

No to teraz prace ruszą z kopyta, bez dwóch zdań.

asd
niedziela, 28 marca 2021, 13:28

To jakiś cyrk. W Żarnowcu który nadal o ile wiem jest nr.1 niszczeje infrastruktura, reaktory sprzedane, a jeden chyba na żyletki, energii nam brak, a spółki, spółeczki roztrwoniły miliardy złotych. Po reaktywacji pomysłu to w ogóle dramat, bo miliardów nie ma, a oni nawet łopaty nie wbili. Oczywiście winnych brak...nikt nie siedzi...

mc.
niedziela, 28 marca 2021, 16:35

Jakie reaktory sprzedane ??? W Żarnowcu było dużo wylanego betonu (fundamenty) które teraz trzeba rozkuć, bo będą budowane inne obiekty i trzeba zrobić to od nowa. "Niszczeje infrastruktura" ? Jaka ?

rEAL
niedziela, 28 marca 2021, 16:02

Człowieku o czym ty mówisz. Żarnowiec niszczeje? Przecież on został zniszczony jeszcze za tow. Gierka, reaktory sprzedane, jakie reaktory, to nawet wtedy nie był ten etap. Coś ty hibernatus czy coś takiego?

asd
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:14

Nic nie wiecie i gadacie. Zostały zakupione 4 reaktory dla Żarnowca. Zakupione, wyprodukowane i chyba nawet dostarczone. 2 poszły na złom, a 2 sprzedano. Jeden do dziś pracuje w Finlandii, a drugi poszedł do Węgrów o ile pamiętam. Mam na myśli, że wylano masę betonu i to teraz niszczeje - tzn. niszczało, bo teraz to faktycznie już kupa betonu do wyburzenia.

MacGawer
poniedziałek, 29 marca 2021, 14:10

Gdzie pracuje w Finladii? Z oficjalnych informacji wynika, że działają tam reaktory wybudowane w latach 1977-1980. To sam pytanie o Węgry gdyż ostatni reaktor uruchomiono tam w 1987r.

Tweets Energetyka24