Westinghouse wybuduje na Ukrainie pięć nowych reaktorów

1 września 2021, 11:18
E-L5aR0XsAA1vQb
Fot. enenrgoatom.com.ua

Enenrgoatom i  Westinghouse Electric Company podpisało kontrakt na budowę pięciu nowych reaktorów AP1000 na terenie Ukrainy. 

Łączna wartość projektu opiewa na sumę 30 miliardów dolarów.

Do porozumienia doszło w siedzibie Departamentu Energii w Waszyngtonie. Westinghouse Electric Company i Energoatom, państwowe przedsiębiorstwo jądrowe na Ukrainie, podpisały we wtorek wyłączną umowę na dostawę amerykańskich reaktorów Westinghouse AP1000.

„Westinghouse z dumą wspiera obecnie działającą flotę Ukrainy naszymi wiodącymi w branży paliwami i usługami. Umowa ta dodatkowo wzmacnia nasze wieloletnie partnerstwo z Energoatom. Stanowi ona kluczowy punkt w rozwoju przyszłości Ukrainy w zakresie bezemisyjnej energii dzięki wykorzystaniu wiodącego na świecie reaktora jądrowego do zaspokojenia długoterminowych potrzeb energetycznych” – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Dokończenie budowy EJ Chmielnicki zostało określone jako projekt pilotażowy, a w przyszłości strony mają wybudować cztery kolejne bloki energetyczne z wykorzystaniem najnowszej amerykańskiej technologii AP1000. Całkowity koszt projektu wyniesie do 30 miliardów dolarów.

Technologia AP1000 to sprawdzony reaktor Gen III+, posiadający m.in. unikalne, w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa oraz wysoką wydajność operacyjną. Technologia zapewni Ukrainie korzyści związane z zakupami, budową oraz eksplantacja elektrowni.

Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych oraz ministra energetyki Ukrainy Hermana Haluszczenko.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
czeski film, amerykańskie sci-fi?
wtorek, 21 września 2021, 05:36

Jak na razie na Ukrainie nie obowiązują normy unijne, no tak dopóki Rosja nie znormalnieje, a normalnieje, ja sobie nie robię jaj, tam rośnie społeczeństwo konsumpcyjne, mimo "gotowości do pracy i obrony" i dopóki Zieloni w Niemczech, nie zrozumieją, że na Ukrainie nie obowiązują normy unijne i przyjmą Ukrainę do Unii (nie wiem czy ktoś pamięta jak parę lat temu paliły się torfowiska na Ukrainie i Warszawa była zadymiona), no to jeszcze przez jakieś 10 lat będzie taniej, potem musi zacząć działać polska energetyka jądrowa, panowie rządzący to sprawa na już, a może i na wczoraj, Westinghouse ma ograniczone moce produkcyjne, Francja jest niepewna i sama kupuje paliwo od Westinghouse. Westinghouse ma złoża Uranu w Kanadzie, Australii i teraz na Ukrainie, gdzie ma Francja, w Afryce, zdaje się, że w Mali cały czas walczą. Ktoś mówił, że wizyta Żełeńskiego w USA, była bezcelowa, bo wcześniej wszystko zostało ustalone z Putinem, gaz to paliwo przejściowe, jak na ziemi zabraknie paliwa jądrowego, to będzie przywożone z Księżyca( Hel w tamtych warukach jest paliwem odnawialnym, gdyż jest wychwytywany z wiatru słonecznego), Elon Musk pracuje nad tym, żeby to było opłacalne i wtedy biznes kosmiczny naprawdę zacznie się kręcić, zaczną się też naprawdę dosłowne gwiezdne wojny, niech Polska trzyma się USA.

AUTOR KOMENTARZA
niedziela, 5 września 2021, 21:12

Powinniśmy mieć sześć elektrowni jądrowych. 100 km od głównych miast i 10 km od rzeki. Na początek Jarosławiec nad Bałtykiem, druga na Bałtów, 3 - Staszów 4 Bytom Odrzański, 5? 6? Zimą ciepła woda do reaktora pchana 10 km wyżej a łapana 10 niżej. Woda oczywiście nie ta sama co bezpośrednio do reaktora, ale jako chłodząca w rurze do wielkiego zbiornika przy elektrowni.

MarekNast
czwartek, 2 września 2021, 22:35

Jak to jest ze duzo biedniejszy od Nas kraj podpisal umowe na budowe 5 reaktorow a My wciaz analizujemy, biadolimy ze Nas nie stac.

Miś Barej
niedziela, 5 września 2021, 01:01

Ukraina nie podpisała umowy na budowę reaktorów. Podpisała umowę, że będzie rozmawiać o budowie pięciu reaktorów. Taką, a nawet bardziej konkretną umowę Polska podpisała jeszcze za prezydenta Donalda Trumpa

Pavel
czwartek, 2 września 2021, 16:29

Ostap-Suleiman-Berta-Maria-Bandar Bay odpoczywa! Ukraina zaciąga pożyczkę od Stanów Zjednoczonych w wysokości 30 mld dolarów, zawiera umowę z Westinghouse na budowę bloków energetycznych, Stany Zjednoczone przekazują 30 mld do Westinghouse, który natychmiast ogłasza upadłość i przelewa pieniądze na konta wierzycieli. Brak pieniędzy! Koniec!Ukraina jest winna 30 miliardów dolarów!!!!!

NICKT
czwartek, 2 września 2021, 10:32

a Polska analizuje

Tweets Energetyka24