• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Wenezuela chce podnieść cenę ropy

Wenezuela po raz kolejny podejmuje działania mające na celu podniesienie cen ropy naftowej. Kraj ten zaproponował zwołanie spotkania przedstawicieli państw produkujących ten surowiec, zarówno tych zrzeszonych w OPEC jak i tych, nie będących członkami tej organizacji, na czele z Rosją. Informację przekazał Reuters powołując się na słowa prezydenta Nicolasa Maduro.

"Dziś wenezuelski Minister Ropy Naftowej Eulogio del Pino rozmawiał z sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Barkindo. Dokładamy wszelkich starań, aby szybko zorganizować spotkanie z producentów i eksporterów zarówno OPEC jak i tych z poza, na czele z Rosją" - powiedział wenezuelski prezydent Nicolas Maduro w swoim wystąpieniu telewizyjnym. Wśród celów, które chce osiągnąć wymienił on "stabilizację (ceny ropy) na poziomie 50-60 dolarów".

Kraje produkujące ropę naftową po spotkaniu w Doha, które odbyło się 17 kwietnia tego roku, nie osiągnęły porozumienia dotyczącego wysokości ceny surowca. Podobnie na spotkaniu 2 czerwca OPEC nie zgodził się na zmianę polityki wydobycia ropy naftowej i ustalenie nowych kwot na jego produkcję. We wrześniu ma odbyć się kolejne, nieformalne spotkanie kartelu w Algierze. W czerwcu rosyjski Minister Energetyki Aleksander Nowak powiedział, że Rosja musi kontynuować współpracę z OPEC, pomimo braku porozumienia w Doha.

Zobacz także: Rosyjska ropa wypiera saudyjski surowiec z Chin

Zobacz także: Rosja: Działanie Polaków ws. Nord Stream II jest upolitycznione

Komentarze