W tym czasie służbom handlowym udało się sprzedać blisko 750 tys. ton węgla z KWK Bobrek i ok. 250 tys. ton węgla z KWK Piekary. Dominującym produktem w sprzedaży były miały energetyczne, których sprzedano ponad 766 tys. ton (w klasie 22 i 23 MJ/kg). Pozostałą ilość stanowiły tzw. sortymenty, czyli kostka, orzech, groszek oraz ekogroszek Skarbek. Większość sprzedanego węgla powędrowała do klientów transportem kolejowym, bo aż ok. 721 tys. ton. Spółka planuje w przyszłym roku produkcję i sprzedaż na poziomie ok. 2,2 mln ton węgla.
„Trzeba uczciwie przyznać, że początki były trudne, ponieważ Węglokoks Kraj kupił kopalnie „Bobrek” i „Piekary” praktycznie bez żadnych kontraktów handlowych na węgiel z tych zakładów. Musieliśmy od nowa zawalczyć o rynek i to w trudnych okolicznościach rynkowych, kiedy ceny węgla spadały na łeb i szyję. Jednak dzięki zaangażowaniu, kompetencjom i doświadczeniu pracowników pionu sprzedaży udało nam się odzyskać rynek dla węgla z naszych kopalń. Tegoroczna produkcja został już dawno sprzedana; dziś walczymy o kontrakty na przyszły rok. Nie jest to oczywiście łatwe, bowiem ceny węgla na rynku są wciąż bardzo niskie a konkurencja spora” – mówi Mirosław Gross, dyrektor ds. handlowych Węglokoks Kraj. „Zakładamy zwiększenie wolumenu sprzedaży sortymentów, czyli węgli grubych i średnich, gdyż ich ceny są stabilne i wciąż na stosunkowo wysokim poziomie” – dodaje.
Węglokoks Kraj jest producentem węgla energetycznego o wysokich parametrach jakościowych, szczególnie poszukiwanych przez odbiorców przemysłowych innych niż energetyka zawodowa (ciepłownie, cukrownie, cementownie itp.) oraz odbiorców indywidualnych.
Zobacz także: Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z ONZ
Zobacz także: MŚ przygotowało "Białą księgę ochrony złóż kopalin"