Reklama

Gaz

Ważny fragment Południowego Korytarza Gazowego ukończony w 80%

Fot. Alistair Hamilton / Flickr
Fot. Alistair Hamilton / Flickr

Budowa Gazociągu Transanatolijskiego została ukończona w 80% - poinformował Khoshbakht Yusifzade, wiceprezes SOCAR. Magistrala stanowi element planu dywersyfikacji dostaw gazu do Europy.

Zdaniem wiceprezesa koncernu realnym scenariuszem jest, że pierwsza dostawa „błękitnego paliwa” z Azerbejdżanu popłynie do Turcji już w czerwcu 2018 roku, natomiast do Europy na początku 2020 r. - po ukończeniu budowy Gazociągu Transadriatyckiego. Połączenie ma mieć przepustowość 16 mld m3 - ok. 6 mld m3 „zarezerwowano” dla pierwszego z kierunków, natomiast ok. 10 mld m3 dla drugiego. 

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki planowanemu połączeniu z Turkmenistanem.

Zobacz także: Gazprom odzyskuje Chorwację i ma własną propozycję dla Trójmorza [ANALIZA]

Zobacz także: Rosja chce wpływu na Korytarz Południowy. „Kurdyjski wytrych” [KOMENTARZ]

Reklama

Komentarze

    Reklama