Ważny element Południowego Korytarza Gazowego na ukończeniu

30 kwietnia 2018, 12:55
1200_650_matched__p0yhae_3cc0fc422fa109b8c5afb90f73725b68

Trwa odliczanie do uruchomienia Gazociągu Transanatolijskiego, stanowiącego element ważnego dla UE Południowego Korytarza Gazowego. Magistrala ma być gotowa do użytkowania jeszcze przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Turcji, zaplanowanymi na końcówkę czerwca br.

Dyrektor generalny konsorcjum TANAP, Saltuk Düzyol, zwraca uwagę, że projekt ma istotne znaczenie również dla Ankary. Turcja zużywa rocznie ok. 50 mld m3 gazu ziemnego: „Rosja zapewnia 24-25 mld m3, następnie Iran - 10 mld m3 oraz Azerbejdżan - 6,6 mld m3.

Düzyol wyjaśnia, że po oddaniu do użytku Gazociągu Transanatolijskiego powyższe wyliczenia ulegną zmianie, głównie za sprawą azerskiego surowca. „Oznacza to, że całkowity import gazu z Azerbejdżanu wyniesie 12,6 mld m3. Innymi słowy, wraz z tym projektem wzrośnie liczba alternatyw, zaś Azerbejdżan eksportując gaz do Turcji będzie mógł ominąć Iran. Zmniejszy się także udział Rosji” - oświadczył dyrektor TANAP.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24