Reklama

Gaz

W pobliżu Nord Stream wykryto dron z ładunkiem wybuchowym

  • Ilustracja: Planet Lab Inc./Progea 4D

Szwedzkie władze wydały ostrzeżenie dla statków na Morzu Bałtyckim przepływających w pobliżu gazociągu Nord Stream. Powodem jest wykrycie zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, na którym znajduje się ładunek wybuchowy.

O sprawie poinformowało Deutsche Welle – twierdząc, że pojazd został wykryty podczas rutynowej kontroli gazociągu odbywającej się 6 listopada. 

Przedstawiciel szwedzkich sił zbrojnych (do zdarzenia doszło w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej) poinformował, że ładunek wybuchowy na wykrytej jednostce był niewielki, w związku z tym zagrożenie uszkodzenia gazociągu również nie było duże. Mimo to Szwecja wprowadziła ostrzeżenie dla obszaru morskiego o promieniu 5,5 km od miejsca wykrycia pojazdu.

Aktualizacja: Pojazd to najprawdopodobniej urządzenie wykorzystywane do rozminowywania Bałtyku. Na jego wyposażeniu znajduje się ładunek wybuchowy do detonacji min. Szwedzkie służby twierdzą, że w pobliże Nord Stream mógł je znieść prąd morski. Trwa dochodzenie w tej sprawie, nadal nie wiadomo kto jest właścicielem bezzałogowca.

Komentarze