Reklama

Portal o energetyce

USA zwiększają eksport ropy do Chin

Fot. The White House / Flickr
Fot. The White House / Flickr

Według danych opublikowanych przez chiński urząd celny w listopadzie 2017 r. całkowity wolumen dostaw ropy naftowej do Państwa Środka wyniósł 37,04 mln ton. Wartość zakupionego surowca przekroczyła 15 miliardów dolarów.

Pozycję największego eksportera utrzymała Rosja, która listopadzie br. sprzedała do Chin 5,12 mln ton ropy, czyli o 11% więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Drugie miejsce przypadło Arabii Saudyjskiej, która w zeszłym miesiącu wyeksportowała do Państwa Środka 4,34 mln ton, w porównaniu do 4,61 mln ton w październiku. 

Interesująco prezentują się dane dotyczące eksportu amerykańskiej ropy do Chin - w ubiegłym roku średni wolumen kształtował się na poziomie 140 tys. baryłek dziennie. Dla porównania w 2016 wynosił zaledwie 10 tys. b/d. W listopadzie Amerykanie sprzedali Chińczykom 1,18 mln ton ropy, czyli o 301 tys. ton więcej, niż w październiku. Analitycy rynku przekonują, że w 2018 roku te wartości będą rosły, ponieważ USA, w przeciwieństwie np. do Rosji czy Arabii Saudyjskiej, nie są związane ograniczeniami produkcji w ramach porozumienia OPEC.

Warty odnotowania jest również imponujący wzrost eksportu do Chin irackiej ropy - wyniósł on 47% w porównaniu do roku 2016 i wyniósł 4,21 mln ton. Irakowi udało się wyprzedzić Angolę, która ma szczególne znaczenie dla Pekinu ze względu na swoje zasoby naturalne oraz fakt, iż jest największym afrykańskim odbiorcą chińskich inwestycji wśród krajów afrykańskich.

Zobacz także: Chiny łamią sankcje ONZ i sprzedają ropę Korei Północnej?

Zobacz także: Pięć miliardów baryłek ropy zabezpieczy wenezuelską kryptowalutę

Reklama

Komentarze

    Reklama