Reklama

Gaz

USA zwiększają eksport LNG do Chin. "Zagrożenie dla rosyjskich interesów"

Fot. kees torn / Flickr
Fot. kees torn / Flickr

Stany Zjednoczone zwiększają wolumen gazu skroplonego dostarczanego do Chin. Według oficjalnych danych w listopadzie był on o 57% wyższy, niż w październiku - osiągając rekordowy poziom 407 255 ton.

Powyższe dane są o tyle interesujące, że jeszcze rok temu Chiny nie kupowały LNG z USA. Tymczasem, obecnie są trzecim największym dostawcą skroplonego gazu do Państwa Środka.

„Stany Zjednoczone szybko zwiększają eksport LNG, zaś Chiny są najszybciej rozwijającym się importerem” - zauważa Kerry Anne Shanks, analityk Wood Mackenzie w Singapurze. Przewiduje również, że wzajemna wymiana obydwu krajów w zakresie LNG będzie rosła.

Według ekspertów z Sanford C. Bernstein & Co., zużycie gazu ziemnego w Chinach do roku 2040 może wzrosnąć prawie trzykrotnie w porównaniu z poziomem z 2016 r.  Oznaczać to będzie osiągnięcie astronomicznego pułapu 600 miliardów metrów sześciennych.

Aktualnie Chiny konsumują ok. 200 mld m3 gazu rocznie, z czego ok. 130 mld m3 pochodzi z własnej produkcji, a reszta z importu. Władze w Pekinie przewidują jednak, że w perspektywie 15 lat zapotrzebowanie wzrośnie do ok. 347 mld m3 rocznie. Jednocześnie rosnąć ma produkcja „błękitnego paliwa” z pokładów łupkowych - do 30 mld m3 w 2020 r. i 80-100 mld m3 w roku 2030. 

Zobacz także: Polski menadżer otrzymał zgodę na pełnienie funkcji szefa Ukrtranshazu

Zobacz także: Minister Waszczykowski rozmawiał z ambasadorem Norwegii o Baltic Pipe

Reklama

Komentarze

    Reklama