USA nakładają nowe sankcje na Nord Stream 2, ale rezygnują z kluczowego uderzenia

20 maja 2021, 00:36
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Pixabay

USA nałożyły nowe sankcje na podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Jednakże Waszyngton celowo nie uderzył w kluczową spółkę zajmującą się tym projektem.

Jak poinformowała Agencja Reutera, Departament Stanu przedstawił Kongresowi raport, którego efektem jest nałożenie sankcji na cztery rosyjskie statki biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Restrykcje objęły m. in. jednostkę „Akademik Czerski”, która od kwietnia układała rury połączenia w duńskiej strefie ekonomicznej.

Sankcje mają dotyczyć również czterech rosyjskich podmiotów, w tym Rosyjskiej Służby Ratownictwa Morskiego.

image

 Reklama

Jednakże, amerykańskie restrykcje nie objęły spółki Nord Stream 2 AG, która odpowiada za budowę kontrowersyjnego połączenia. USA zrezygnowały z uderzenia w ten podmiot tłumacząc się „interesem narodowym” - to wyjątek ustawowy, umożliwiający nienałożenie sankcji.

Reuters przytoczył opinie amerykańskich polityków będących współautorami ustaw umożliwiających nałożenie sankcji. Są one krytyczne względem działań administracji Bidena. „Rezygnacja z sankcji to prezent dla Putina, który tylko osłabi możliwości nacisku Stanów Zjednoczonych” - powiedział republikański senator Jim Risch. „Każda dostępna opcja uniemożliwiająca budowę tego gazociągu powinna zostać wykorzystana” - stwierdziła z kolei senator Demokratów Jeanne Shaheen.

Gazociąg Nord Stream 2 ma łączyć Rosję i Niemcy, umożliwiając przesył 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Projekt jest ukończony w ok. 95%.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Dred
czwartek, 20 maja 2021, 10:08

I co na to wszyscy piewcy teorii o tym że jak Śpiący Joe wygra wybory to się rozprawi z NS2? Pamiętam, te szumne nagłówki z TVN24 itp....

Z gor Alp
czwartek, 20 maja 2021, 09:14

Boja sie ze Rosja z Chinami zupelnie odjedzie. Kombinuja zeby Rosja zaczela wspolpracowac z Europa. Tak bedzie bezpieczniej. Bo grozenie Rosja i Rosji nic nie dalo. Koszty NATO sa gigantyczne i nic nie daja

Tweets Energetyka24