Reklama

Portal o energetyce

Ukraina wykorzysta pomoc MFW na spłatę długów wobec Gazpromu?

  • Fot. Creotech Instruments S.A.

Aleksiej Mozhin, przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym, powiedział że Rosja nie jest zainteresowana gospodarczym upadkiem Ukrainy i oczekuje, że Kijów zapłaci za dostarczany gaz ziemny wykorzystując środki, które zostały mu przyznane przez społeczność międzynarodową.  

"Z czysto pragmatycznych, a nawet egoistycznych względów, nie sądzę, żeby załamanie ukraińskiej gospodarki leżało w interesie Rosji. Liczymy, że Ukraina będzie w stanie regularnie płacić za dostawy naszego gazu ziemnego " – stwierdził Mozhin.

"Z jakich środków Ukraina mogłaby spłacić największą część długu wobec Gazpromu
i dokonać przedpłaty za bieżące dostawy gazu? Oczywiście, ze środków przyznanych przez społeczność międzynarodową” – dodał.

Mozhin powiedział również, że program pomocowy dla Ukrainy, który został opracowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, niesie ze sobą kilka zagrożeń, a jego realizacja będzie w znacznym stopniu uzależniona od gotowości prywatnych inwestorów do dokonania restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy oraz wahań kursu waluty narodowej, który wpływa na wewnętrzne ceny gazu.

Wysłannik Rosji w MFW dodał na zakończenie, że program pomocowy jest oparty
o stabilizację hrywny w stosunku do dolara na poziomie 21,5 -22,5 UAH / 1 USD. Tymczasem  notowano już spadki poniżej 30 UAH / 1 USD. W związku z tym Ukraina powinna przestać żyć ponad stan i przeprowadzić trudne, ale niezbędne reformy.

Na mocy porozumienia z MFW Ukraina otrzymała już 17,5 mld dolarów kredytu, musi jednak  zrestrukturyzować jeszcze  ok. 15,3 miliardów dolarów zadłużenia wobec prywatnych inwestorów.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama