Ukraina krytykuje rosyjsko-węgierską umowę gazową

31 sierpnia 2021, 16:22
QbJF5AaHZlV6AJPDoxn8QwWHsB9d8pDk
Fot. www.remlin.ru

Serhij Makogon, szef ukraińskiego Operatora GTS, skrytykował  porozumienie Węgier i Rosji dotyczące dostaw gazu nad Balaton. Jego zdaniem będzie to kolejne narzędzie służące tranzytowej marginalizacji Ukrainy.

Rosja i Węgry uzgodniły w tym tygodniu warunki nowej, długoterminowej umowy. Wolumen dostaw wynosić ma 4,5 mld m3 rocznie.  Lwia część, aż 3,5 mld m3, popłynie na Węgry z Serbii przez odnogę TurkStream, zaś pozostały 1 mld m3 z Austrii. 

Reklama
Reklama

Kontrakt zakłada, że po dziesięciu latach możliwa będzie renegocjacja warunków - w tym także obniżenie ilości sprowadzanego surowca.

„Zamiast bezpośredniej trasy Rosja – Ukraina – Węgry, która od dziesięcioleci nieprzerwanie dostarcza gaz na Węgry, teraz popłynie on trasą Rosja – Turcja – Bułgaria – Serbia – Węgry, która jest znacznie dłuższa” - zauważa Makogon. Jego zdaniem „Ostateczny cel Kremla, to pozbawienie Ukrainy tranzytu pomimo kosztów i zwiększenie nacisku politycznego oraz militarnego”. 

Zdaniem Makogona Rosjanie ukrywają prawdziwe koszty przesyłu nową trasą. Postuluje on „zmuszenie Gazpromu do sprzedaży gazu na granicy Wspólnoty Energetycznej, aby europejscy handlowcy mogli samodzielnie wybierać trasy”. 

Pod koniec 2019 roku Rosja i Ukraina podpisały pięcioletni kontrakt tranzytowy, zgodnie z którym Gazprom gwarantował pompowanie 65 mld m3 surowca w pierwszym roku i 40 miliardów w następnych czterech.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Grażyna
środa, 1 września 2021, 20:45

Wyjście pl z UE i koperacja z Ukrainą pomimo sporów historycznych tylko że klasa polityczna gra na następne wybory za cenę dość niską .ciekawe czy Orban wygra następne wybory

Zdzichu Dyrman
poniedziałek, 6 września 2021, 14:28

"Wyjście z UE i koperacja z Ukrainą". Wy naprawdę potraciliście rozumy. Zalety członkostwa Polski w UE pomimo pewnych wad to przede wszystkim dostęp do unijnego rynku i po części też unijne dopłaty, których jest ciągle więcej niż wkład Polski w unijny budżet i będzie tak jeszcze co najmniej do 2027 roku. Spory z Ukrainą zaś to coś więcej niż tylko spory historyczne. Dzisiaj będziesz z nimi współpracować a jutro weźmie górę ich kompleks niższości wobec Polaków i uznają, że największym wrogiem Ukrainy są "polskie Pany". Gdyby współpraca z Ukrainą byłaby tak opłacalna to doszłoby do niej już dawno.

4/5 całego bogactwa Ukrainy należy do 0,00003 proc. społeczeństwa (praktycznie Ż).
wtorek, 31 sierpnia 2021, 20:45

PKB Ukrainy na gł. w 1991 był większy niż Polski, obecnie PKB Rosji jest aż 3x większy niż Ukrainy

Austriak
środa, 1 września 2021, 10:20

Tak jak starsi w wierze bracia teraz w 80 lat karza Polakow za rzekomy antysyjonizm, tak samo Ukraincy bede 100 lat placic za Pogromy, SS-Galizien, z Banderowszczyzne (mordowali Zydow), za witanie Hitlera kwiatami. Ukraincy jeszcze tego nie wiedza, ale starsi bracia w wierze im nie odpuszcza. Ukraincy beda mieli gorzej niz czerwoni Rusini u polskich magnatow: nahaja i pal.

po trzecie sankcje
środa, 1 września 2021, 08:41

Sam odpowiedziałeś dlaczego UA nawiała z "ruskiego miru". System rosyjskiej kleptokracji może działać pod jednym warunkiem - posiadania surowców naturalnych, które można sprzedać za grubą kasę za granicą. 5% pracujących wytwarza większość eksportu za który odpowiada tamtejszy przemysł wydobywczy. W przypadku Rosji ropa i gaz pozwalają na utrzymanie armii i aparatu państwowego, oraz grupy oligarchów powiązanych z tamtejszymi służbami. Dla przeciętnego obywatela nie zostaje za wiele, ale Ukraina nie ma bogactw surowców energetycznych w takiej skali i musi oprzeć swój rozwój na modelu sensownie zorganizowanej pracy całego społeczeństwa jak w innych krajach niesurowcowych. To przyczyny ekonomiczne jak zwykle zaważyły na wybraniu przez Ukrainę kierunku zachodniego jako wzorca cywilizacyjnego i kierunku kooperacji gospodarczej. Zupełnie inną sprawą jest czy uda im się przezwyciężyć wieloletnie powiązania gospodarcze z Rosją i tamtejszy system sprawowania władzy. Zauważ również, że Białoruś również nie ma własnych surowców energetycznych i jest skazana na pójście drogą Ukrainy prędzej lub później. Zrobią to - jak Ukraińcy - z głodu. To jest strukturalne niedostosowanie rosyjskiego systemu sprawowania władzy do struktury gospodarczej państwa niesurowcowego jakim jest Białoruś. Najbardziej widać niewydolność po Mołdawii, która straciła 30% populacji od przemian.

Austriak
środa, 1 września 2021, 23:15

Czlowieku Europa zachodnia ma tysiac lat tradycji samorzadu mieszczanskiego: prawo magdeburskie, wolnego rzemiosla i handlu. Rowniez tworcy europejskiej cywilizacji Celtowie byli spoleczenswem samorzadowym . To skutkowalo rewolucja naukowo-techniczna XIX wieku ktora byla podstawa obecnej cywilizacji technologicznych. Slowianszczyzna byla koczownikami, nie mowiac o ludach tureckich. Zaden lud koczowniczy nie mogl stworzyc wyzszej cywilizacji. Jak slysze Majdanowciw ze Ukraina nalezala zawsze do Zachodu Europy to mi sie smiac chce. Oni nie sa w stanie podac definicji cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

Alpejczyk
środa, 1 września 2021, 23:03

Moze jest w Rosji kleptokracja ale jest o klase wydajniejsza niz kiedykolwiej Ukraina. Ukraina nie ma grama technologi a Zachod nie kwapi sie by ja tam lokowac. Od Majdanu 2014 uplynelo 6 lat Ukraina gospodarczo jest stowarzyszona z EU Czy jedna jajas wieksza Firma z Europy zainwestowala na Ukrainie jak wnPolsce czy Rumuni czy Skiwacji: od Mercedesa i puegota po hiszoanski Atlas? Nikt przez 6 bitych lat. Cala tehnologie jaka na Ukraina jest poradziecka porosyjska . Ukraina znalazla sie wnpotrzasku po zerwaniu znRosja. W takim.samym potrzasku jak NRD gdy w jedna noc wymieniono Marke wschodnioniemiecka na Marke zachodnia. Bo w te noc NRD stracilo wszystkie ditychczasowe rynki zbytu. Naszczescie NRD ma bogatego brata ktory 30 lat doklada do wschodniego brata. Ukraina zrywajac z Rosja stracila swiatowe rynki zbytu ktore miala poprzez Rosje. I dostep do technologi rosyjskiej. Teraz Ukraina udostepnila prywatna wlasnosc rolna Za pozno! Bo ziemie wynajmuja w Polsce Dunczycy, Holendrzy od 30 lat. Ukrainskiej nie potrzebuja. Zelenski wczoraj w USA oferowal szczegolna ukrainska technike kosmiczna. Pare poradzieckich zardzewialych silnikow rakietowych. Ten Zelenski ma zawodowe poczucie humoru Ale jeszcze lepszym komikiem jest Zirinowski. Zaproponowal wybudowanie w Rosji na Dnieprze tamy i wysuszenie Ukrainy. Stanelyby wszystkie elekrownie atomowe chlodzone rzeka Dniepr.

Alpejczyk
środa, 1 września 2021, 22:36

Przeciez gospodarka takiej Australii czy Kanady jest bardziej uzalezniona od surowcow niz Rosji. Rosja ma prtemysl atomowy, kosmiczny, zbrojeniowy. A Ausralia i Kanada?

?
środa, 1 września 2021, 19:06

"Nawiala ",bo Ukraińcom obiecywano gruszki na wierzbie,i to wielkości arbuzów .Już chyba tego nie kupujecie3?

Tweets Energetyka24