Reklama

Elektroenergetyka

Ukraina: energetyczny stan wyjątkowy przedłużony

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rząd Wołodymyra Hrojsmana przedłużył o kolejny miesiąc stan wyjątkowy w sektorze energetycznym. Ukraiński premier wyjaśnił, że utrzymanie tego stanu od lutego jest niezbędne ze względu na konieczność podejmowania operatywnych decyzji w energetyce.

„Niestety, kierujemy systemem energetycznym w niecodziennych warunkach. Zdamy jednak ten test bez względu na to, kto chciałby nam w tym przeszkodzić” – powiedział szef rządu w trakcie posiedzenia Rady Ministrów.

 

Przyczyną wprowadzenia stanu wyjątkowego w energetyce był poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w ukraińskich elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych.

 

Zobacz także: Efektywność energetyczna pozwoli Ukrainie przetrwać wojnę z Rosją? [ANALIZA]

 

Antracyt wydobywany jest wyłącznie na wschodzie Ukrainie - w kopalniach, które znajdują się na obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. W styczniu i lutym transporty kolejowe z węglem tej odmiany były blokowane przez weteranów ukraińskich batalionów ochotniczych, którzy sprzeciwiali się handlowi z rebeliantami i walczyli z przemytem prowadzonym z zajętych przez nich rejonów w Donbasie.

 

W połowie marca władze ugięły się pod ich naciskami i wprowadziły czasowe zawieszenie ruchu towarowego z Donbasem. Ograniczenia dotknęły samochodów ciężarowych i pociągów. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył wówczas, że będą one obowiązywały "dopóki okupanci nie oddadzą pod kontrolę Ukrainy ukradzionych ukraińskich przedsiębiorstw".

 

Poroszenko wyjaśniał wtedy, że decyzja o wstrzymaniu ruchu towarowego jest wynikiem zaostrzenia sytuacji w Donbasie oraz następstwem uznania przez Rosję dokumentów, wydawanych przez samozwańcze władze donieckiej i ługańskiej republik ludowych. Prezydent oceniał, że wartość skonfiskowanych przez separatystów aktywów ukraińskich w Donbasie wynosi 2 mld dolarów.

 

kn/PAP

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama