Ukraina: Czujemy się zdradzeni przez Europę, Rosja narzuci własne reguły gry

4 sierpnia 2021, 15:51
Manometr tarczowy(20)
Fot. www.psgaz.pl / ilustracyjne

Czujemy się zdradzeni przez Europę - mówi gorzko Siergiej Makogon, kierujący pracami ukraińskiego operatora GTS.

Menadżer zwrócił uwagę, że Ukraina w ostatnich latach spełniła wszystkie „życzenia” Europy co do reformy rynku gazu oraz modernizacji systemu przesyłowego.  

„W Europie nasze wysiłki nie zostały docenione i czujemy się zdradzeni. Rosja narzuci własne reguły gry” - mówił Makogon. Dodał, że jeśli Europa się na nie zgodzi, to „znika cały sens ukraińskich reform. Po co były wszystkie nasze wysiłki?” - pyta retorycznie.

Zdaniem Makogona tranzyt „błękitnego paliwa” przez Ukrainę jest swego rodzaju „tarczą gazową” - chroniącą nie tylko Kijów, ale i Europę. Jeśli jej zabraknie, to Rosjanie otrzymają fantastyczne narzędzie do wywierania politycznego wpływu nie tylko na Kijów, ale również na decyzje podejmowane przez państwa członkowskie UE.

Według niego Gazprom rozpoczął już demontaż części instalacji na swoim terytorium, ukrywając ten fakt pod hasłem „optymalizacji”. Wszystko to świadczy, w jego opinii, o zamiarach całkowitego zrezygnowania w przyszłości z tranzytu paliwa przez ukraiński system przesyłu gazu.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Yogi
niedziela, 8 sierpnia 2021, 13:23

Ciekawe czy ślepa miłość do Niemiec się zmniejszy na zachodniej Ukrainie ?

ciekawe pytania
niedziela, 8 sierpnia 2021, 01:56

Oddaliście broń atomową zapomnieliście o Wielkim Głodzie czego się spodziewacie ... ktoś Wam dawał gwarancje rozliczcie ich .

kiepsko
niedziela, 8 sierpnia 2021, 17:31

Broń atomowa nie należała do Ukrainy.O wielkim głodzie nie zapomnieli.Ktoci dawał wytyczne?

Jan z Krakowa
sobota, 7 sierpnia 2021, 15:08

Nie przez Europę, tylko przez Niemcy.

Komentator
czwartek, 5 sierpnia 2021, 12:14

Jeżeli rozpoczęli demontaż to znaczy że nie ta infrastruktura nie będzie już potrzebna. Jest to również wyraźny sygnał dla Europy. Albo gaz z NS2 albo brak gazu. Ciekawe czy Jakóbik zdąży z wodorem?

MArio
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:38

Jesteśmy w strefie zgniotu razem z Ukrainą. Traktują nas przedmiotowo. Czas się obudzić i zacząć realistycznie patrzeć na tzw "zachód". Przez 30 lat przejęli co im oddaliśmy, a teraz mając wszystkie ważne figury na szachownicy dyktują warunki. Czas się usamodzielniać, póki jeszcze możemy coś zrobić, inaczej zostaniemy na zawsze tanią montownią dla Niemców.

Tweets Energetyka24