UE i Ukraina zawarły strategiczne partnerstwo surowcowe

13 lipca 2021, 17:15
coal-1521718_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz i premier Ukrainy Denys Szmyhal podpisali we wtorek w Kijowie porozumienie w sprawie strategicznego partnerstwa surowcowego między UE i Ukrainą.

"Jestem zaszczycony, że mogę rozpocząć w imieniu UE to strategiczne partnerstwo w zakresie surowców i baterii z Ukrainą. Ten nowy rozdział we współpracy UE-Ukraina nie tylko wzmocni nasze więzi polityczne, ale także przyniesie szeroki wachlarz możliwości dla unijnego i ukraińskiego przemysłu oraz ostatecznie pomoże w tworzeniu i utrzymaniu lokalnych miejsc pracy (...)" - podkreślił Szefczovicz.

Wtórował mu Thierry Breton, komisarz UE odpowiedzialny za rynek wewnętrzny.

image

 Reklama

"Cieszę się, widząc konkretne wyniki planu działania Komisji w sprawie surowców krytycznych. Partnerstwo (z Ukrainą) przyczyni się do zróżnicowania dostaw surowców do UE i stawienia czoła niektórym strategicznym zależnościom (...). Wysoki potencjał rezerw surowców krytycznych na Ukrainie, wraz z potrzebą modernizacji przemysłu wydobywczego (...) stanowią solidną podstawę dla obustronnie korzystnego partnerstwa" - zauważył.

Strategiczne partnerstwo ma skupiać się na integracji łańcuchów dostaw surowców UE-Ukraina, przy jednoczesnym dostosowywaniu ram regulacyjnych dotyczących górnictwa, a zwłaszcza kryteriów środowiskowych.

Podpisane porozumienie jest jednym z elementów realizacji planu działań na rzecz pozyskiwania surowców krytycznych z państw trzecich bogatych w zasoby naturalne, przedstawionego przez KE we wrześniu 2020 roku.

Ukraina jest drugim po Kanadzie krajem, z którym UE zawarła tego rodzaju umowę.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
poll
środa, 14 lipca 2021, 16:28

banderowców będą eksportować.

Pan Ferdek
środa, 14 lipca 2021, 00:30

A jaki "surowiec" Ukraina będzie "eksportować" do UE? Kult Bandery i Suchewycza?

Metal
wtorek, 20 lipca 2021, 00:18

Stal?

leming
wtorek, 13 lipca 2021, 23:18

A jakie surowce może sprzedawać Ukraina ? Węgiel i czarnoziem.

Tweets Energetyka24