Reklama

Chemia

Trudne półrocze, ale optymizm na przyszłość - relacja z konferencji wynikowej Grupy Azoty

Fot.: Energetyka24
Fot.: Energetyka24

Na konferencji prasowej prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki oraz wiceprezes ds. finansowych Paweł Łapiński omówili wyniki spółki za 1 półrocze 2018 roku. Osiągnięte przez spółkę wyniki są niższe od tych w poprzednim roku, głównie z powodu warunków atmosferycznych.

Prezes Wardacki, komentując przedstawione wyniki, wskazał, iż susze, które nawiedziły tego lata Europę, przyczyniły się do spadków w sektorze argo, produkującym nawozy dla rolników. Dzięki temu jednak udało się osiągnąć w tym półroczu długoterminowy cel dywersyfikacyjny całej Grupy, a więc zmniejszyć udział przychodów z nawozów z przychodów ogółem spółki do poziomu poniżej 50%. Ponadto, sektor nawozowy dotknęły w tym półroczu ważne zmiany - podpisanie lutowej umowy o konsolidacji umożliwiło powstanie zintegrowanego na poziomie całej grupy Departamentu Handlu Działu Agro w Puławach, którego oficjalne działanie rozpocznie się 1 października. 

Podsumowując wyniki finansowe Grupy Prezes Wardacki zauważył, że spółka otrzymała pierwszą transzę zwrotu środków za nieudaną inwestycję w Senegalu. Omawiając ten temat, zapewniono, że pełna kwota zostanie odzyskana przez Grupę, albo od wrocławskiego pośrednika DGG Eco, albo od byłych szefów firmy, którzy dziś długie godziny spędzają na ławie oskarżonych. Wg przedstawicieli zarządu, spółka regularnie wygrywa kolejne batalie sądowe o odzyskanie należnych środków oraz o ukaranie winnych nieprawidłowości. 

Na koniec części prezentacji, prezes Grupy podkreślił, iż w tym roku mija 10 lat od wejścia Grupy Azoty na giełdę. W tym czasie spółka powiększyła się, dokonując zakupu spółek azotowych w Policach, Kędzierzynie-Koźlu i Puławach, a także wypłaciła swoim akcjonariuszom łącznie prawie pół miliarda złotych dywidendy.

W trakcie pytań pojawiła się kwestia postępów w negocjacjach o zablokowanie dyrektywy antykadmowej. W odpowiedzi nie ujawniono szczegółów z brukselskich rozmów, poinformowano natomiast o pojawieniu się kilku niezależnych badań, które łączą zbyt niski poziom kadmu w krwi do zwiększonego zachorowania na raka. W ocenie zarządu spółki, nie ma naukowych dowodów na szkodliwość zawartego w nawozach fosforanowych kadmu.

Innym poruszanym problemem była umowa o gaz z PGNIG. Wiceprezes Grupy ds. finansowych Paweł Łapiński poinformował, iż z powodu zbliżającej się daty wygaśnięcia bieżącej umowy trwają negocjacje mające na celu zagwarantowanie lepszych warunków cenowych Grupie Azoty na kolejne lata

Reklama

Komentarze

    Reklama