Toyota pracuje nad pociągiem napędzanym wodorem

27 września 2018, 13:27
maxresdefault
Fot.: Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Toyota wraz z największym w Japonii przewoźnikiem kolejowym East Japan Railway opracuje napędzany wodorem pociąg - ogłosił w czwartek koncern motoryzacyjny. Firmy postawią też sieć punktów do ładowania wodorem i będą promować pojazdy z ogniwami paliwowymi.

W ramach kompleksowego partnerstwa na rzecz mobilności Toyota przekaże JR East wiedzę na temat technologii wodorowej. Natomiast punkty ładowania będą powstawać terenach należących do JR East.

Toyota ma doświadczenie w tworzeniu pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi, czego przykładem jest wprowadzony na rynek w 2014 roku model Mirai - jeden z pierwszych produkowanych masowo samochodów wykorzystujący wodór jako paliwo. Jest on dostępny w sprzedaży w Japonii, USA i w niektórych państwach Europy.

Samochody te napędzane są silnikami elektrycznymi. Zasilająca je energia powstaje w wyniku reakcji chemicznej wodoru z tlenem. Jak zwraca uwagę Toyota, jedynym produktem ubocznym tego procesu jest woda.

Agencja Kyodo tłumaczy jednak, że japoński koncern ma problemy z popularyzacją tej technologii. Jednym z nich jest niewystarczająca liczba punktów do tankowania.

Poza Toyotą samochody wodorowe produkują również Honda i południowokoreański Hyundai. Jednak większość koncernów motoryzacyjnych stawia na samochody elektryczne jako bezemisyjne pojazdy przyszłości. Wśród nich są np. Nissan, Tesla, Volkswagen, BMW czy Renault. 

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
lukas
piątek, 5 października 2018, 14:37

wymyślanie głupot na siłę moim zdaniem...

Tweets Energetyka24