Reklama

Gaz

Tobiszowski: Nord Stream 2 jest sprzeczny z koncepcją Unii Energetycznej

Fot. me.gov.pl
Fot. me.gov.pl

- Umacnianie dominującej pozycji Rosji jako eksportera surowców energetycznych w Unii jest sprzeczne z koncepcją Unii Energetycznej i priorytetami bezpieczeństwa dostaw  – powiedział 20 września 2017 r. podczas otwarcia konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2017 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.   

Nasze stanowisko względem budowy rurociągu Nord Stream 2 jest jednoznaczne. Konsekwentnie przedstawiamy je na forum dyskusji toczących się na ten temat w Unii. Nasz głos jest wyraźnie słyszalny w Brukseli” – podkreślał wiceminister Tobiszowski. Dodał, że realizacja tego projektu utrwali podział wewnętrzny UE na linii Wschód-Zachód. „Finał sporu o ten budzący kontrowersje projekt będzie sprawdzianem dla solidarności europejskiej oraz zdolności Unii do egzekwowania stanowionego przez siebie prawa” – zaznaczył. 

Zobacz także: Amerykańskie sankcje "Trumpoliną" dla europejskiej solidarności energetycznej [KOMENTARZ]

Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił także, że Polska konsekwentnie i sukcesywnie wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne, prowadząc skuteczną politykę w zakresie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego i modernizacji polskiej energetyki, dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz uniezależniania się od importu ropy naftowej. 

Dodał, że ważnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa jest walka z „szarą strefą” w obrocie paliwami ciekłymi. „Dane z miesięcy po wejściu w życie pakietu paliwowo-energetycznego pokazują znaczne ograniczenie nielegalnego importu paliw oraz zwiększenie oficjalnego ich zużycia w Polsce, a co za tym idzie zwiększenie zakupów u oficjalnie działających dystrybutorów” – powiedział wiceminister Tobiszowski. 

Przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku paliwowym jest zauważalne w wynikach finansowych polskich spółek naftowych” – podkreślił.  W tym kontekście przypomniał, że w 2016 r. Orlen wypracował ponad 5,7 mld zł zysku netto, osiągając wynik lepszy o 78 proc. niż w poprzednim roku. Rekordowe w swojej historii wyniki uzyskała również grupa Lotos, która w 2016 r. wypracowała skonsolidowany zysk netto wartości ponad 1 mld zł.

Zobacz także: Litewski sukces Orlenu. Krok w dobrą stronę, ale nie koniec sporu o Możejki [KOMENTARZ]

kn/ME

Reklama

Komentarze

    Reklama