Terminal LNG w Świnoujściu kupi system detekcji podwodnej

19 sierpnia 2019, 16:21
lion
Fot.: www.dvidshub.net; Zdjęcie ilustracyjne.

Polskie LNG - właściciel Terminalu LNG w Świnoujściu - rozpisało przetarg na zakup i montaż systemu detekcji podwodnej w basenie portowym terminalu.

Przedmiotem zamówienia jest zakup i montaż systemu detekcji podwodnej w basenie portowym Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, na którą składają się wykonanie projektu, dostawa urządzeń, montaż i uruchomienie systemu.

„Systemy detekcji podwodnej w czasie pełnej miniaturyzacji sprzętu wojskowego są szalenie istotne dla zabezpieczenia podejść do portów i samych basenów portowych przed takimi środkami dywersji podwodnej jak miniaturowe okręty podwodne, drony podwodne czy zespoły nurków bojowych” – komentuje decyzję o rozpisaniu przetargu Mariusz Marszałkowski z Kolegium Europejskiego w Natolinie.

„Dziwić może, że taka realizacja następuje dopiero teraz a nie na etapie budowy gazoportu” - dodaje.

Zdaniem eksperta jest szansa na to, że wybrany zostanie polski wykonawca systemu detekcji podwodnej dla Terminalu w Świnoujściu:

„Mamy własne, polskie doświadczenia w tworzeniu takich systemów detekcji podwodnej oparte na pracach Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, które w latach 2000-2003 stworzyło i cały czas unowocześnia system Kryl, który wykorzystywany jest do m.in do ochrony przed aktami dywersji Portu Wojennego w Gdyni” – mówi w komentarzu dla Energetyka24.com Marszałkowski.

Szczegółowe informacje na temat przetargu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Marek1
wtorek, 20 sierpnia 2019, 17:59

"Dziwić może, że taka realizacja następuje dopiero teraz a nie na etapie budowy gazoportu” - ależ skąd. Zdziwienie wywołałaby informacja, ze operator realnie myślałby o pozyskaniu syst. detekcji podwodnej infrastruktury Gazoportu PRZED jego uruchomieniem. CO na świecie jest standardem, w Polsce to ewenement prawie nie występujący. Przykładów takiej praktyki mamy setki ... Ps. Oczywiście operator gazoportu zakupi z półki gotowy syst. zachodni, ignorując polskie w tym względzie rozwiązania.

N
wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:23

Jaki jest sens publikowania info o takich i podobnych innych przetargach? Ułatwienie pracy obcym wywiadom?

Tweets Energetyka24