Tauron planuje w IV kw. przejąć do eksploatacji blok 910 MW w Jaworznie

17 stycznia 2019, 14:35
s-x-400-3
Fot. www.tauron.pl

W czwartym kwartale tego roku Tauron planuje przejąć do eksploatacji nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie. Na razie trwają testy instalacji; wiosną planowane jest pierwsze rozpalenie kotła.

Jak poinformował w czwartkowym komunikacie Tauron, od ub. roku na terenie budowy bloku o mocy 910 megawatów, w należącej do koncernu, Elektrowni Jaworzno trwa przekazywanie do rozruchu układów technologicznych. Jesienią 2018 r. rozpoczęły się testy - wybudowane i zmontowane urządzenia i układy są sprawdzane i przygotowywane do rozruchu.

„Dzisiaj jesteśmy w przededniu rozpoczęcia najważniejszych rozruchów, tak zwanych rozruchów gorących. Prowadzone są działania, które finalnie doprowadzą do pierwszego rozpalenia kotła zaplanowanego na wiosnę” - powiedział, cytowany w informacji koncernu, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) Adam Kampa. 

„Przygotowujemy nie tylko układy, urządzenia i maszyny, ale także szkolimy kadrę, która będzie odpowiadała za eksploatowanie nowej jednostki” - dodał Kampa wskazując, że łącznie przeszkolono już m.in., zgodnie z planowanym zakresem obowiązków, 69 pracowników obsługi bloku. 

Szkolenie teoretyczne prowadził główny wykonawca, czyli Rafako wraz z 50 innymi firmami (projektanci, podwykonawcy i dostawcy). Odbywały się one częściowo równolegle z zajęciami praktycznymi, podczas których obsługa poznawała obiekt. Szkolili się zarówno pracownicy obsługi bloku, jak i jego otoczenia. 

„Tysiąc godzin spędzonych w salach szkoleniowych w czasie sześciu miesięcy pozwoliło nam poznać się i stworzyć zgrany zespół” - powiedział cytowany dyżurny inżynier ruchu w NJGT Krzysztof Sokół. Przypomniał, że załoga NJGT to w całości pracownicy wyłonieni w drodze rekrutacji z oddziałów spółki Tauron Wytwarzanie. „Jestem przekonany, że czas poświęcony na naukę zaowocuje bezproblemową eksploatacją nowej jednostki” - zadeklarował Sokół. 

Cykl szkoleń teoretycznych zamknięto w środę, 16 stycznia br. 6 lutego rozpocznie się cykl szkoleń praktycznych, który potrwa do 16 sierpnia br. Oficjalne zakończenie szkoleń praktycznych nie będzie oznaczało końca szlifowania umiejętności obsługi bloku. Jego planowane przejęcie do eksploatacji zaplanowano na ostatni kwartał br.

Na początku października ub. roku Tauron informował, że zaawansowanie budowy bloku na poziomie 80 proc. pozwoliło wówczas na rozpoczęcie prac rozruchowych, czyli tzw. rozruch zimny. 

Nowy blok Elektrowni Jaworzno rocznie wytworzy ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Sprawność wytwórcza przekroczy 45 proc. Przewidywany okres eksploatacji to co najmniej 30 lat. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200-megawatowych, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30 proc. dwutlenku węgla mniej, a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o przeszło 50 proc.

Warte ponad 6 mld zł przedsięwzięcie w Jaworznie jest największą inwestycją realizowaną przez grupę Tauron i jedną z największych inwestycji w kraju.(PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
kuba18
czwartek, 17 stycznia 2019, 23:29

Lubię dużą i sprawną energetykę. Nowa elektrownia będzie musiała dbać o spaliny, bowiem jaworznicki węgiel jest zasiarczony. Życzę sprawnej produkcji najmniej emisyjnej.

Tweets Energetyka24