Reklama

Ropa

Tania ropa: Norwegia sięga po rezerwy finansowe

  • Artystyczna wizja młodego układu gwiezdnego z dyskiem protoplanetarnym. Ilustracja: Atacama Large Millimeter Array Science Portal / almaobservatory.org

W styczniu bieżącego roku norweski rząd po raz pierwszy w historii sięgnął do środków ulokowanych na specjalnym funduszu oszczędnościowym opartym na wpływach ze sprzedaży ropy naftowej. 780 milionów dolarów zostało przeznaczone na wydatki socjalne.

Fundusz Naftowy został stworzony 20 lat temu przez rząd Norwegii. W styczniu bieżącego roku 780 milionów dolarów pochodzących z funduszu zostało przeznaczonych na wydatki socjalne. Według doniesień Reutersa środki te zostaną wykorzystane pierwszy raz w historii ich istnienia, a przyczyną takiego działania jest drastyczny spadek norweskich wpływów budżetowych spowodowany bardzo niską ceną "czarnego złota".

Należy zwrócić uwagę na fakt, że przez 20 lat istnienia w norweskim Funduszu Naftowym zostało zgromadzone około 826 miliardów dolarów. Wydatki poniesione w styczniu nie uszczuplą wiec zanadto norweskich rezerw. Z drugiej strony warto zauważyć, że w III kwartale 2015 roku Fundusz wykazał ujemną rentowność - na poziomie 4,9%. Jego straty wyniosły 273 miliardy koron, czyli około 32,2 miliarda dolarów.

Zobacz także: PGNiG poprawia wyniki w segmentach dystrybucji i wytwarzania

Zobacz także: Szewko: Ropa dżihadystów mogła trafić do Polski

Komentarze