Reklama

„Chcielibyśmy zorganizować w Polsce konferencję klimatyczną w 2018 roku  – COP 24. Ma to pokazać, jak ważna dla naszego kraju jest polityka klimatyczna” – powiedział minister na spotkaniu Segmentu Wysokiego Szczebla podczas szczytu klimatycznego COP22 w Marrakeszu.  

Szef resortu środowiska dodał, że "Polską propozycją w związku z realizacją porozumienia paryskiego są tzw. leśne gospodarstwa węglowe (…) Głównym celem (…) jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. Musimy to zrobić, jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Drogami do tego celu są po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy”.

Prof. Jan Szyszko podkreślił, że Polska chciałaby także zaproponować badania nad ekonomicznymi uwarunkowaniami redukcji dwutlenku węgla poprzez wychwytanie go przez lasy i glebę dla zrównoważonego rozwoju świata.

„Trzeba się zastanowić czy dla zrównoważonego rozwoju ważniejsza jest redukcja emisji, czy pochłanianie. Nasze działania w tym zakresie powinny być oparte na ekonomicznych podstawach” – dodał.

Zapis o zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze poprzez bilansowanie tych emisji przez lasy został uwzględniony w porozumieniu paryskim dzięki staraniom polskiej delegacji. Badania naukowe pokazują, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla. Program pilotażowy leśnych gospodarstw węglowych jest przewidziany w Polsce na lata 2017-2020.

Zobacz także: Szczyt w Marrakeszu: polski rząd promuje koncepcję „leśnych gospodarstw węglowych”

Zobacz także: Grzegorczyk: Chcemy, aby Tauron był spółką dywidendową

Reklama

Komentarze

    Reklama