Przedstawiciele parlamentów 9 państw potępiło Nord Stream 2

3 sierpnia 2021, 09:32
Nord Stream
Fot. Unsplash

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.

"Kontynuujemy sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 i z żalem przyjmujemy niedawną decyzję Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2, która wiąże się ze wznowieniem budowy gazociągu" - napisali we wspólnym oświadczeniu politycy z USA, Estonii, Czech, Irlandii, Łotwy, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Ze strony polskiej pod listem podpisali się szefowie komisji spraw zagranicznych w obu izbach parlamentu: sejmowej - Marek Kuchciński i senackiej - Bogdan Klich. Amerykańskim sygnatariuszem jest Demokrata Bob Menendez z Senatu.

Autorzy oświadczenia przekonują, że Nord Stream 2 będzie dla Rosji "kolejnym narzędziem szantażu wobec Ukrainy", a jego celem jest wzmocnienie rosyjskich wpływów w Europie poprzez "zdominowanie rynków energii". Domagają się też, by jakiekolwiek kolejne decyzje w sprawie Nord Stream 2 były konsultowane z całą "transatlantycką rodziną".

"Co więcej, takie działania dyplomatyczne powinny być podejmowane z myślą o fundamentalnej zasadzie - że sprzeciw wobec rosyjskiej agresji jest w interesie całego NATO, wszystkich członków UE" - czytamy w liście.

Reklama
Reklama

Mówiąc o skutkach uruchomienia NS2, parlamentarzyści przewidują, że prawdopodobną reperkusją ukończenia budowy i rozpoczęcia funkcjonowania Nord Stream 2 będzie podważenie rozwoju jednolitego, zliberalizowanego i otwartego rynku europejskiego". Jak dodają, w związku z zawartym między USA i Niemcami porozumieniem, "oczekują od Niemiec jasnego zobowiązania, by zredukować uzależnienie od gazu importowanego z Rosji".

Opublikowane w lipcu porozumienie między USA i Niemcami zakłada m.in. inwestycje w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiązanie Berlina do sankcji w razie wrogich działań Rosji oraz działania na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu, która zapewnia Ukrainie dochody z opłat tranzytowych i która wygasa w 2024 r.

Porozumienie było szeroko krytykowane w Waszyngtonie przez polityków obydwu partii. Republikańscy senatorowie zapowiedzieli przy tym blokowanie zatwierdzania części nominatów prezydenta na wysokie stanowiska w administracji, dopóki Waszyngton nie nałoży na NS2 należytych sankcji.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
NIC 1
wtorek, 31 sierpnia 2021, 18:34

Coś mi sie wydaje, że jak NS2 nie ruszy to będziemy płacić za gaz po 1000 za 1000m3. Będzie to zasługa nie Gazpromu a tych tu wymienionych krajów. Kto mieczem wojuje ( gazem) ten od miecza ginie !))) z a1000m3)

Niuniu
środa, 4 sierpnia 2021, 05:30

Nie wstydźmy się i wymieńmy te Państwa. To USA, Wielka Brytania, Irlandia, Ukraina Polska, Czechy, Litwa, Łotwa i Estonia. Sam kwiat Europy. A co z resztą? Nie są przeciw to znaczy, że są za - czy też nic to ich nie obchodzi? Czyli za są Węgry, Słowacja, Francja, Hiszpania, Włochy, Mołdawia, Gruzja, cała Skandynawia Benelux z Holandią i Danią. Nawet Norwegia, Rumunia i Bułgaria. Coś marnie wygląda ta europejski solidarność przeciwko gazociągowi NS2.

Kiks
środa, 4 sierpnia 2021, 15:42

Masz coś przeciwko tym krajom? Bo na to wygląda. Pomysl czasem zanim coś napiszesz. Brak Węgier? No trudno, żeby skorumpowany Orban był przeciwko Putinowi. A reszta Europy, zaiste że większość tych krajów nie graniczy z ruskimi lub jest od nich baaardzo daleko.

Buczacza
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:30

On jest szczęśliwy że w swoim magicznym domu. Wybudowanym przez SM. Do tej pory używał tylko najdroższego gazu w galaktyce. Bez prawa wyboru. I to mu bardzo pasiło. Protestuje teraz .... A reszta to linia programowa kremla.. Taki współczesny patriota a'la bierut,wiesław czy radkiewicz.. Nie wierzysz poczytaj jego komentarze. Zawsze i wszędzie interes moskwy i dobre imię moskwy ponad wszystko...

qwert
środa, 4 sierpnia 2021, 23:30

A Jankesi , Irlandia, Wielka Brytania i Czechy graniczą ?

cos sie nie zgadza
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:56

to dlaczego Czechy czekaja na gaz z NS2 skoro ich politycy protestuja...

Max
środa, 4 sierpnia 2021, 03:59

Bo Czechy chcą coś jeszcze dla siebie ugrać u Putina, więc wyrażają oburzenie. Jak Wladimir zapłaci, to oburzenie minie. Tak się robi politykę drogie dzieci.

Szept
środa, 4 sierpnia 2021, 00:48

Bo Czesi to pragmatyczni ludzie. Protestując robią dobrze Amerykanom (protestowanie nic nie kosztuje), a kupując tani rosyjski gaz Rosjanom (oraz sobie skoro gaz jest tani). Kto by kiedyś nie wygrał nie będzie się miał do czego przyczepić :)

Kiks
środa, 4 sierpnia 2021, 15:42

Nie pragmatyczni tylko od zawsze tchórzliwi. Zresztą co mógłby ten ogryzek. Ochłoń.

Szept
środa, 4 sierpnia 2021, 23:09

Obrażanie innych krajów tylko dlatego że ci się ich polityka nie podoba jest mało eleganckie. Są zamożniejsi niż my i lepiej zorganizowani, postawie też tezę że więcej w Europie mogą niż wielkomocarstwowa Polska (sięgająca od morza do morza i do trzeciego morza w marzeniach). Więc ochłoń.

czwartek, 5 sierpnia 2021, 17:35

Rozumiem, że wg takich monopol na sięganie od morza do morza to ma tylko Rosja. Stra teza prop jeszcze

Szept
piątek, 6 sierpnia 2021, 09:04

Rozumiem że wg takich to czy rozmawiamy o kawie zbożowe czy o Czechach dajmy na to to nie ma znaczenia bo wszędzie musi być Rosja. Nie boi się kolega lodówki otwierać???

Szept
wtorek, 3 sierpnia 2021, 20:30

"Rozpoczęcia funkcjonowania Nord Stream 2 będzie podważenie rozwoju jednolitego, zliberalizowanego i otwartego rynku europejskiego". Normalnie sami parlamentarni żartownisie się tam zebrali. 1. Jaki jednolity rynek jak każdy w energetyce ciągnie w swoją stronę i ciągle są awantury których aktywnym uczestnikiem jest Polska. 2. Jaki zliberalizowany jak takich kagańcowych przepisów jak przy prądzie i gazie trudno szukać w innych branżach. 3. No i jaki otwarty, niech by rosyjska firma chciała wejść z gazem do Polski to byśmy jej pokazali gdzie raki zimują, tak jak im pokazaliśmy w przemyśle chemicznym. Jak sądzę ten komunikat został spłodzony propagandowo w celu dalszego otumaniania społeczeństw, bo przecież nie dla ludzi myślących i potrafiących analizować.

Alpejczyk
wtorek, 3 sierpnia 2021, 21:18

zeby to tylko w energetyce ciagneli kazdy w inna strone. We wszystkim innym tez. Bo to Polska i inni bronia sie przeds wszystko decydujaca Unia. Bo jakiez wspolne cele polityczne moze miec proamerykanska Polska i Litwa z neutralna Austria i Finlandia oprocz strefy bezclowej. Wspolnota EU jest fikcja. Jest to tylko strefa bezclowa i strefa wolnego rynku pracy. NIc wiecej i nic mniej. Nawet Uklad z Szengen nie jest jednoznaczny z EU.

Jan z Krakowa
środa, 4 sierpnia 2021, 20:47

Bardzo dobrze to ująłeś, jeden z lepszych komentarzy nt. UE. Jeszcze bym dodal, że ta wspólnota, np. szantażem kredytowymi wyrokami TSUE czy tym funduszem ostatnio (co szczególnie dotyczy Polski) buduje socjalizm, już nie w jednym, jak Lenin, a w grupie krajów.

Alpejczyk
środa, 4 sierpnia 2021, 22:21

USA pos Biden tez na wzor Europy buduja socjalizm. Choc do komuny skandynawskiej czy szwajcarskiej im daleko

klawiatura
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:05

Przedstawiciele parlamentów 9 państw: rozumiem, że to 5 Polaków i 4 Ukraińców.

Zz
wtorek, 3 sierpnia 2021, 16:35

Nie! Wszyscy są tej samej narodowości

Alpejczyk
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:53

nie prawda! Moga byc tureccy Hazarowie i semiccy Sefardejczycy. A wiec dwie narodowosci: Turcy i jacys semici: moze Hebrajczycy moze Aramejczycy. Ale wszystko jeden wybrany narod

Tweets Energetyka24