PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do szczecińskich radnych, aby głosowali przeciwko projektowi uchwały w sprawie przystąpienia przez miasto do spółki New Cogen. Według PGE, skutkiem może być utrata miejsc pracy i likwidacja elektrowni.
W Szczecinie ma powstać nowe źródło ciepła i energii elektrycznej - tzw. jednostka kogeneracyjna zasilana gazem ziemnym - wynika z informacji władz miasta. Według nich, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe i ekologiczne źródło energii.
Na najbliższą sesję szczecińskiej rady miejskiej zgłoszony został projekt uchwały ws. wyrażenia zgody na przystąpienie przez gminę Szczecin do spółki New Cogen - poinformowały w piątek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do radnych, aby głosowali przeciwko uchwale. Zdaniem Grupy, skutkami jej podjęcia mogą być m.in. zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc i podwyższenie cen ciepła dla szczecinian.
Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany należą do Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra PGE GiEK.
Jak podała PGE, spółka New Cogen należy do grupy kapitałowej E.ON., a celem jej działalności jest budowa i eksploatacja w ciepłowni Dąbska nowego źródła wytwórczego opartego o paliwo gazowe.
Moment, w którym pojawia się takie stanowisko, nie jest przypadkowy - uważa rzecznik prasowy prezydenta Szczecina Łukasza Kolasa.
"W Zespole Elektrowni Dolna Odra trwa pogotowie strajkowe przeciwko zapowiadanym zwolnieniom grupowym oraz planom PGE związanym z odłączaniem elektrowni ze struktur PGE S.A." - można przeczytać w informacji miasta. Plany te - jak wskazał Kolasa - zostały zapowiedziane wcześniej (październik 2020 - w ramach prezentacji nowej strategii Grupy PGE), niż informacja o przystąpieniu miasta do spółki energetycznej New Cogen. "W naszej ocenie apel ma bezpośredni związek z tym, że związki zawodowe ogłosiły referendum strajkowe. W ten sposób próbuje się przerzucić na miasto Szczecin swoje problemy związane z niezadowoleniem załogi i odwrócić uwagę od sytuacji ZEDO" - dodał.
Według rzecznika prezydenta Szczecina, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne - podkreślał Kolasa.
Jak podało wcześniej miasto, gmina chce przystąpić do spółki New Cogen poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Prezydent Szczecina wystąpił do rady miejskiej o zgodę na przystąpienie do spółki; decyzja ma zapaść na listopadowej sesji.
W przypadku zgody radnych, kapitał zakładowy New Cogen będzie podniesiony z 12 mln zł do 18 mln zł, a Gmina Miasto Szczecin będzie w posiadaniu 33,3 proc. udziałów w spółce; reszta udziałów pośrednio nadal należeć będzie do koncernu E.ON.
Oczywiście, że miasto powinno być zależne od drogich węglowych elektrociepłowni. W końcu górnik z czegoś żyć musi. Że ciepłownia kogeneracyjna ma wysoką sprawność? A po co komu sprawność, mamy wungla na 200 lat.
Jak mają za dużo kasy włodarze, to niech sobie montują drogie zabawki, dlaczego zmuszają mieszkańców do płacenia więcej za ich zabawy ideologiczne?
Szczecin ma bliżej do Berlina niż do Warszawy. Nie tylko geograficznie jak widać. Takie praktyki powinny być zabronione. To się nazywa "Polska samorządowa". W I RP też czasami król musiał oblegać z wojskami koronnymi niektóre nieposłuszne miasta. Jak wiadomo Polacy historii się uczą, ale nie mogą się nauczyć.
nie "powinny być zabronione" tylko PGE powinno samo ruszyć tyłek i wyjść z taką inicjatywą. Ale zamiast zakasać rękawy lepiej komuś uwalić projekt.
PGE już zainwestowało masę własnych pieniędzy w modernizację istniejących elektrociepłowni węglowych. Mocy cieplnej jest w bród. Trzeba będzie decydować co zamknąć. Ale pewnie o to właśnie chodzi?
E.On niemiecka państwowa firma "prywatyzujaca" polskie państwowe zakłady
Tak samo jak francuska firma państwowa sprywatyzowała polską państwową T.P. S.A.