Szczecin: PGE przeciwko przystąpieniu miasta do spółki New Cogen

20 listopada 2020, 16:50
1076px-Szczecin_Elektrocieplownia_Pomorzany_1_(Piotr_Kuczynski)
EC Pomorzany. Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do szczecińskich radnych, aby głosowali przeciwko projektowi uchwały w sprawie przystąpienia przez miasto do spółki New Cogen. Według PGE, skutkiem może być utrata miejsc pracy i likwidacja elektrowni.

W Szczecinie ma powstać nowe źródło ciepła i energii elektrycznej - tzw. jednostka kogeneracyjna zasilana gazem ziemnym - wynika z informacji władz miasta. Według nich, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe i ekologiczne źródło energii.

Na najbliższą sesję szczecińskiej rady miejskiej zgłoszony został projekt uchwały ws. wyrażenia zgody na przystąpienie przez gminę Szczecin do spółki New Cogen - poinformowały w piątek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Reklama

Reklama

PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do radnych, aby głosowali przeciwko uchwale. Zdaniem Grupy, skutkami jej podjęcia mogą być m.in. zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc i podwyższenie cen ciepła dla szczecinian.

Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany należą do Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra PGE GiEK.

Jak podała PGE, spółka New Cogen należy do grupy kapitałowej E.ON., a celem jej działalności jest budowa i eksploatacja w ciepłowni Dąbska nowego źródła wytwórczego opartego o paliwo gazowe.

Moment, w którym pojawia się takie stanowisko, nie jest przypadkowy - uważa rzecznik prasowy prezydenta Szczecina Łukasza Kolasa.

"W Zespole Elektrowni Dolna Odra trwa pogotowie strajkowe przeciwko zapowiadanym zwolnieniom grupowym oraz planom PGE związanym z odłączaniem elektrowni ze struktur PGE S.A." - można przeczytać w informacji miasta. Plany te - jak wskazał Kolasa - zostały zapowiedziane wcześniej (październik 2020 - w ramach prezentacji nowej strategii Grupy PGE), niż informacja o przystąpieniu miasta do spółki energetycznej New Cogen. "W naszej ocenie apel ma bezpośredni związek z tym, że związki zawodowe ogłosiły referendum strajkowe. W ten sposób próbuje się przerzucić na miasto Szczecin swoje problemy związane z niezadowoleniem załogi i odwrócić uwagę od sytuacji ZEDO" - dodał.

Według rzecznika prezydenta Szczecina, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne - podkreślał Kolasa.

Jak podało wcześniej miasto, gmina chce przystąpić do spółki New Cogen poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Prezydent Szczecina wystąpił do rady miejskiej o zgodę na przystąpienie do spółki; decyzja ma zapaść na listopadowej sesji.

W przypadku zgody radnych, kapitał zakładowy New Cogen będzie podniesiony z 12 mln zł do 18 mln zł, a Gmina Miasto Szczecin będzie w posiadaniu 33,3 proc. udziałów w spółce; reszta udziałów pośrednio nadal należeć będzie do koncernu E.ON. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
rmarcin555
poniedziałek, 23 listopada 2020, 14:10

Oczywiście, że miasto powinno być zależne od drogich węglowych elektrociepłowni. W końcu górnik z czegoś żyć musi. Że ciepłownia kogeneracyjna ma wysoką sprawność? A po co komu sprawność, mamy wungla na 200 lat.

Szczecin
niedziela, 22 listopada 2020, 23:50

Jak mają za dużo kasy włodarze, to niech sobie montują drogie zabawki, dlaczego zmuszają mieszkańców do płacenia więcej za ich zabawy ideologiczne?

Sobiepan
niedziela, 22 listopada 2020, 19:20

Szczecin ma bliżej do Berlina niż do Warszawy. Nie tylko geograficznie jak widać. Takie praktyki powinny być zabronione. To się nazywa "Polska samorządowa". W I RP też czasami król musiał oblegać z wojskami koronnymi niektóre nieposłuszne miasta. Jak wiadomo Polacy historii się uczą, ale nie mogą się nauczyć.

Olo
poniedziałek, 23 listopada 2020, 05:54

nie "powinny być zabronione" tylko PGE powinno samo ruszyć tyłek i wyjść z taką inicjatywą. Ale zamiast zakasać rękawy lepiej komuś uwalić projekt.

Szczecina
czwartek, 26 listopada 2020, 19:03

PGE już zainwestowało masę własnych pieniędzy w modernizację istniejących elektrociepłowni węglowych. Mocy cieplnej jest w bród. Trzeba będzie decydować co zamknąć. Ale pewnie o to właśnie chodzi?

bgd
piątek, 20 listopada 2020, 19:58

E.On niemiecka państwowa firma "prywatyzujaca" polskie państwowe zakłady

sobota, 21 listopada 2020, 18:51

Tak samo jak francuska firma państwowa sprywatyzowała polską państwową T.P. S.A.

Tweets Energetyka24