Statek, który może dokończyć Nord Stream 2, zmienił właściciela

2 czerwca 2020, 09:56
nsp2-pioneering-spirit-installing-the-pipeline-in-swedish-waters-1-axel-schmidt-201902-rhqest5-small-rgb-4
Fot. www.nord-stream2.com

Rosyjski statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, zmienił właściciela i nie należy już do Gazpromu, a do podległego temu koncernowi Samarskiego Ciepłowniczego Funduszu Majątkowego - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".

Fundusz ten według stanu na dzień 31 marca należał do grupy Gazprom. Jego założycielami są dwie firmy: Gazprom Tiepłoenergo i Gazprom Mieżregiongaz Samara, które z kolei należą do przedsiębiorstwa Gazprom Mieżregiongaz. Fundusz jako swój główny kierunek działalności deklaruje wynajem nieruchomości i zarządzanie nimi. 

Gazprom kupił statek w 2015 roku. Za eksploatację jednostki odpowiadał podległy koncernowi Gazprom Fłot. Do lutego 2020 roku informacje na temat Akademika Czerskiego pojawiały się na stronie internetowej firmy. 

Portal RBK ocenił, powołując się na opinię prawnika Antona Imiennowa, że przekazanie Akademika Czerskiego we władanie funduszu oznacza, iż ewentualne sankcje amerykańskie wobec tego podmiotu oceniane są jako niegroźne. O możliwości nałożenia nowych sankcji, których celem byłoby udaremnienie dokończenia budowy Nord Stream 2, mówił niedawno ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. 

W rezultacie sankcji amerykańskich z grudnia ubiegłego roku szwajcarska firma Allseas, która budowała Nord Stream 2, wycofała z Bałtyku swe specjalistyczne statki układające rury na dnie morskim. W Rosji ocenia się, że ukończyć Nord Stream mógłby, po niezbędnej modernizacji, Akademik Czerski. Ministerstwo energetyki w Moskwie prognozowało w lutym, że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. 

Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2, biegnący z Rosji do Niemiec, miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Szach mat w jednym ruchu
środa, 3 czerwca 2020, 14:22

Taka to potęga a kombinują jak koń pod górę? Śmiechu warte. Zamiast nałożyć sankcje na jankesów. Hehe jak sądzisz?

czytelnik D24
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:00

Teraz między właścicielem statku a Gazpromem będzie stało 50-ciu słupów z wirtualnymi firmami. Czy oni naprawdę myślą że ktoś to kupi?

GB
wtorek, 2 czerwca 2020, 12:38

Amerykanie już wcześniej zapowiedzieli że wszelkie rosyjskie kombinacje w tym ze zmianami właścicieli nic nie zmienią bo sankcje tak czy inaczej uderzą w NS2. Ale oczywiście zobaczymy co się wydarzy i jaka będzie decyzja USA.

rob ercik
wtorek, 2 czerwca 2020, 12:21

Tik tak, tik tak. My się martwimy o NS2 a w tym czasie PGNiG zalicza kolejny rok ze spadkiem dochódów

Kiks
wtorek, 2 czerwca 2020, 20:27

Cieszy ruska? Pewnie tak. Ale PGNiG praktycznie nie ma konkurencji w Polsce.

FR technologiczne imperium
wtorek, 2 czerwca 2020, 16:51

Spokojnie po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego w którym PGNiG przepłacała za rosyjski gaz wszystko wróci do normy, ja bym się raczej obawiał o Gazprom bo podobno na długi i to spore, czyżby będzie prosił o kredyty od zgniłego zachodu?

GB
wtorek, 2 czerwca 2020, 13:21

Wy się martwicie o NS2, a my się cieszymy z amerykańskich sankcji na NS2.

Tweets Energetyka24