Reklama

Klimat

Spadek zanieczyszczenia powietrza po kwarantannie z powodu koronawirusa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Najnowsze mapy oparte na danych NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazały znaczny spadek zanieczyszczenia powietrza w Chinach po tym, jak w niektórych regionach w kraju wprowadzono kwarantannę z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 - podał serwis The Verge.

Nowe mapy, które powstały na bazie danych zebranych z satelitów NASA i ESA pokazują, jak dwutlenek azotu, uwalniany podczas spalania paliwa, rozproszył się od momentu wybuchu epidemii.

Mapy przedstawiające poziomy dwutlenku azotu w Wuhan w środkowych Chinach w okresie 1 stycznia - 25 lutego 2019 r. pokazują region pokryty kolorami wskazującymi na wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza. Najnowsze mapy w stworzone na bazie danych zebranych w analogicznym okresie w 2020 r. pokazują jak zaczynający rozprzestrzeniać się wówczas patogen wpływał na obniżanie stężenia szkodliwych substancji. 

Mimo że zanieczyszczenie powietrza zwykle spada w tym okresie (Chiny świętują Księżycowy Nowy Rok), naukowcy twierdzą, że w 2020 r. zaobserwowano ogromną różnicę. Gwałtowny spadek emisji zanieczyszczeń nastąpił szybciej niż miało to miejsce podczas recesji gospodarczej w 2008 r., a dodatkowo utrzymuje się dłużej niż w przypadku ówczesnej olimpiady w Pekinie. 

Nowy koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu spowodował, że 27 stycznia władze w Pekinie zdecydowały o przedłużeniu tygodniowej przerwy świątecznej z okazji chińskiego Nowego Roku (25 stycznia) do 2 lutego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Od tamtej pory koncerny wiele firm kilkakrotnie przekładało termin wznowienia działalności. 

W tym czasie lokalne władze zdecydowały o kwarantannie dla Wuhan, w którym żyje i pracuje około 11 mln ludzi. Tym samym wstrzymano transport podziemny, lotniczy i kolejowy, a także większość prywatnego transportu drogowego. Media podkreślają, że Hubei (prowincja, której stolicą jest Wuhan) jest jedną z chińskich prowincji odpowiedzialnych za ponad dwie trzecie produkcji pojazdów w Chinach.

Dotychczas koronawirus dotarł już do ponad 70 krajów. Zakażenie patogenem stwierdzono u blisko 90 tys. osób na całym świecie, z czego nieco ponad 3 tys. zmarło.

Jak przypomniał Verge, dwutlenek azotu może negatywnie wpływać na drogi oddechowe i utrudniać oddychanie. Związek wchodzi również w reakcje z innymi chemikaliami, tworząc sadzę, smog i kwaśne deszcze. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama