Reklama

Klimat

Smog w Polsce: Zła i... bardzo zła jakość powietrza w wielu miastach

Fot. Agata Kubis / Greenpeace Polska / Flickr
Fot. Agata Kubis / Greenpeace Polska / Flickr

W wielu miastach w kraju m.in. w Szczecinie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach czy Kaliszu jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Mieszkańcom tych miast zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz - informuje w środę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Bardzo zła jakość powietrza - jak wynika z danych GIOŚ - jest obecnie w Szczecinie, Raciborzu, Radomsku Wodzisławiu Śląskim, Przemyślu, Pabianicach, Kaliszu, Katowicach, Zgierzu, Sierpcu, Pleszewie, Łasku, Łodzi, Lublińcu i Cieszynie. Oznacza to, że w tych miastach dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3. 

Reklama
Reklama

Zła jakość powietrza występuje m.in. w Poznaniu, Brzegu, Kielcach, Otwocku, Katowicach, Żywcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu Ustroniu, Warszawie, Siedlcach, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Koninie, Gliwicach, Toruniu, Zabrzu, Kościerzynie, Mosinie, Olkuszu, Konstancinie-Jeziorna, Zakopanem, Kutnie, Środzie Śląskiej.

Oznacza to, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść tam od 110,1-150 µg/m3. 

"Do złej jakości powietrza przyczyniają się bardzo niskie temperatury w ostatnich dniach, brak wiatru i dogrzewanie domów węglem" - powiedział w środę PAP zastępca naczelnika Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu Dominik Kałużny. 

W związku z taką sytuacją wydziały zarządzenia kryzysowego urzędów zagrożonych smogiem miast apelują do mieszkańców o pozostanie w domach, unikania intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Nie wolno wietrzyć pomieszczeń, nie jest zalecanie palenie w kominku.

O zachowanie ostrożności szczególnie prosi się kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore oraz ozdrowieńców.

"Szczególnie narażone na utratę zdrowia, z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza, są osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca (zwłaszcza niewydolność serca, chorobę wieńcową), układu oddechowego (np. astmę), nowotwory" – powiedział Kałużny.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

 

Bardzo dobra jakość powietrza w Polsce jest w Augustowie i Suwałkach. Na pozostałych obszarach kraju jakość powietrza określona jest jako dobra, umiarkowana i dostateczna. (PAP)

  • smog
Reklama
Reklama

Komentarze