Gaz
Słowacy rozważają możliwość rozbudowy połączenia gazowego z Ukrainą
Słowacki operator sieci przesyłowej poinformował, że w okresie zimowym oczekuje zwiększenia dostaw gazu na Ukrainę. Niewykluczone, że Eustream zdecyduje się również na budowę dodatkowego odcinka rurociągu, który zwiększy przepustowość istniejącego połączenia.
„Jesteśmy przygotowani, żeby zrealizować każdy wniosek naszych klientów. Spodziewam się, że w czasie nadchodzącej zimy możliwości przesyłowe połączenia z Ukrainą zostaną wykorzystane w stu procentach” - powiedział Thomas Marecka, prezes Eustream, podczas zorganizowanego przez Reutersa Wschodnioeuropejskiego Szczytu Inwestycyjnego w Pradze.
Marecka odniósł się również do informacji związanych z budową dodatkowego odcinka rurociągu, o długości 7 km, który miałby połączyć Ukrainę i Słowację. Pozwoliłoby to, w razie potrzeby, przetransportować na wschód większy wolumen surowca - zmniejszając uzależnienie od bezpośrednich dostaw z Rosji: „Jeżeli dostrzeżemy wyraźne i długoterminowe zapotrzebowanie, to przeanalizujemy możliwości zwiększenia przepustowości - musi mieć to jednak solidne uzasadnienie. Takie rozwiązanie będzie miało sens, jeżeli istniejący potencjał zostanie w pełni wykorzystany. Nowy odcinek połączenia z Ukrainą mógłby być gotowy do następnej zimy” - informuje szef Eustream, dodając równocześnie, że w chwili obecnej gazociąg nie pracuje „na pełnych obrotach”.
Spółka kontynuuje również pracę nad projektem Eastring, którego trasa ma przebiegać przez terytorium Słowacji, Węgier, Rumunii oraz Bułgarii. Przepustowość w początkowym etapie wyniesie 20 mld m3, ale po dokonaniu dodatkowych inwestycji (m.in. w technologie kompresorowe), może zostać zwiększona do 40 mld m3. Będzie on przystosowany do transportu surowca w obydwu kierunkach.
„To ogromny projekt, obejmujący wiele krajów, więc nie możemy oczekiwać, że będzie łatwy w realizacji. Jeżeli Unia Europejska nada mu status PCI (projects of common interest), to jesteśmy przekonani, że może zostać wybudowany w ciągu czterech lat.” - deklaruje Thomas Marecka.
Warto zauważyć, że Eastring może być przedsięwzięciem komplementarnym zarówno z Korytarzem Północ - Południe, jak i Południowym Korytarzem Gazowym, czy rosyjskim Turkish Stream. Wiele zależy tutaj od strategii przyjętej przez operatora oraz struktury dostawców.
Zobacz także: Ukraina zwiększa import gazu ze Słowacji
Zobacz także: Gazociąg Eastring otrzyma dofinansowanie ze środków UE?