Reklama

Gaz

Słowacja i Węgry podpisały memorandum ws. gazociągu Eastring

Fot. Eastring
Fot. Eastring

Słowacki minister gospodarki, Peter Ziga oraz węgierski minister spraw zagranicznych i współpracy gospodarczej z zagranicą, Peter Szijjarto, podpisali memorandum ws. realizacji projektu Eastring. 

„Republika Słowacji uważa, że jest to jeden z najważniejszych projektów mających na celu osiągnięcie celów UE w zakresie dywersyfikacji tras dostaw oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej” - czytamy w komunikacie. 

Według planów, trasa rurociągu Eastring miałaby przebiegać przez terytorium Słowacji, Węgier, Rumunii oraz Bułgarii. Jego szacowana długość to 832 – 1015 km. Przepustowość w początkowym etapie wyniesie 20 mld m3, ale po dokonaniu dodatkowych inwestycji (m.in. w technologie kompresorowe), może zostać zwiększona do 40 mld m3. Będzie on przystosowany do transportu surowca w obydwu kierunkach.

Przy spełnieniu kilku warunków – dotyczących m.in. struktury dostawców – budowa połączenia ma szansę przyczynić się do zmniejszenia ryzyka związanego z monopolistyczną pozycją Gazpromu w krajach południowo–wschodniej i środkowej Europy. Eastring może stać się również dodatkowym korytarzem wykorzystywanym w ewentualnym imporcie gazu do UE ze złóż zlokalizowanych na Morzu Czarnym, w regionie Morza Kaspijskiego oraz na Bliskim Wschodzie.

W zależności od strategii zarządców gazociągu oraz wynikających z niej źródeł dostaw surowca, Eastring będzie projektem niezależnym lub komplementarnym z Korytarzem Północ – Południe, Południowym Korytarzem Gazowym oraz rosyjskim Turkish Stream – co w obliczu polityki państw zaangażowanych w jego realizację wydaje się największym zagrożeniem.

Zobacz także: Ławrow: Nord Stream 2 dyskryminowany ze względów politycznych

Zobacz także: Prokuratura bada okoliczności zawarcia aneksu do kontraktu jamalskiego

Reklama

Komentarze

    Reklama