Śląskie: 13 autobusów napędzanych gazem dotarło do bielskiego PKS

14 września 2020, 16:40
U12_CNG_-_Gavle
Fot. www.solarisbus.com
Energetyka24
Energetyka24

Bielski PKS otrzymał w poniedziałek 13 nowych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). To reszta z zamówionych 26 pojazdów. Pierwszych 13 wyjechało już na drogi – podał prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, do którego należy PKS, Radosław Ostałkiewicz.

"Myślę, że około miesiąca będziemy potrzebowali na formalności: ubezpieczenie i rejestrację, a także na próbne pierwsze tankowanie. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to w październiku powinny zacząć kursować" – powiedział prezes Ostałkiewicz.

Radosław Ostałkiewicz poinformował, że zakup nowoczesnych autobusów umożliwi wycofanie najstarszych w taborze przewoźnika pojazdów.

Ostałkiewicz dodał, że PKS posiada już własną stację tankowania CNG.

PKS Bielsko-Biała kupił 26 12-m autobusów w firmie Solaris Bus & Coach latem ub.r. Wszystkie napędzane są gazem. W pojazdach zainstalowany został również system dynamicznej informacji pasażerskiej. Swobodnie będą z nich mogli korzystać niepełnosprawni. Producent zaoferował je za cenę brutto w wysokości 32 mln zł. Ostałkiewicz poinformował, że 70 proc. kwoty na projekt, czyli 22,6 mln zł, pochodziło z funduszy UE.

Prezes Związku przypomniał, że od 1 stycznia przyszłego roku zmieniona zostanie nazwa przewoźnika. Nazwa PKS w Bielsku-Białej zostanie zastąpiona przez Komunikacja Beskidzka.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał, by organizować publiczny transport pasażerski w powiecie bielskim – w gminach Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. Ma 100 proc. udziałów w PKS Bielsko-Biała, który dysponuje obecnie ok. 80 autobusami. Do Związku przystąpią także Kęty w województwie małopolskim. 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
po trzecie sankcje
środa, 16 września 2020, 11:25

Powinniśmy dużo bardziej postawić na gaz ziemny w transporcie. Paliwo ekologiczne, ekonomiczne i nie trzeba zmieniać silników. Do tego mamy terminal i zapewne kolejny w przygotowaniu, więc dostępność też jest OK.

Tweets Energetyka24