SKANER Energetyka24: Polska zbuduje atom - w tym roku przetarg technologiczny, budowa siłowni w 10 lat

10 marca 2017, 13:30

SKANER Energetyka24: Gościem nowego odcinka był podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Andrzej Piotrowski. Tematem rozmowy był wpływ zaostrzającej się polityki klimatycznej UE na polską energetykę. Poruszana tematyka dotyczyła m.in. realizacji programu jądrowego, rozwoju czystych technologii węglowych czy wpływu pakietu zimowego na mechanizm rynku mocy.

„Konkretna decyzja [w sprawie budowy elektrowni atomowej – przyp. red.] jest obarczona wymogami międzynarodowymi. W związku z tym musimy zakończyć badania w dwóch miejscach, żebyśmy mogli wybrać jedno pod konkretną technologię, którą wybierzemy (…) W tym roku, najdalej na początku przyszłego, będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu technologicznego [w projekcie jądrowym – przyp. red.], bo nie będzie już przetargu zintegrowanego. W wyniku tego wybierzemy partnera, może dwóch, z którymi dokończymy dialog i wybierzemy wtedy jednego. To się powinno zbiec w czasie z wypełnieniem wymogów środowiskowych i geologicznych (…) Zakładając, że mamy wszystkie formalności, to zostaje nam budowa pod nadzorem nadzoru jądrowego. 10 lat budowy [elektrowni atomowej] nie jest trudne do osiągnięcia”.

Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
lo
piątek, 10 marca 2017, 23:47

1/3 domów ma z kotów (nie piecy drogi redaktorze) węglowych przejść na nocny prąd w podobnej cenie? Tzn. 1kWh musi kosztować ok 15-18gr co odpowiada stawce za ekogroszek. Na dziś najtańsza jest Energa z G12r ok 27gr. Pomijam Duony bo one odbijają ceną w innych porach ale ok 23 grosza oferty już byly. Jak cena będzie ok 20gr to już prąd jest bezpieczniejszy, łatwiej w naprawie, mniej awaryjny i tańszy niż gaz ziemny,

Ponda Baba
sobota, 11 marca 2017, 14:55

"Polska zbuduje atom" - pewnie wodoru.

marek
sobota, 11 marca 2017, 13:10

Oto energia atomowa - artykul jest z 11.03 w nieszczesnej tvn24: Węgry poderwały w powietrze myśliwiec, kiedy kontrolerzy lotu nie mogli nawiązać łączności z samolotem indyjskich linii lotniczych Air India. W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały, że w lutym doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas, po nieudanej próbie wywołania indyjskiej maszyny, która leciała nad północnymi Niemcami, wojsko tego kraju poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze ewakuowały też personel czterech elektrowni jądrowych. (http://www.tvn24.pl)

Tweets Energetyka24