Portal o energetyce
Sejm uchwalił nowelę Prawa geologicznego i górniczego
Posłowie w piątek jednogłośnie uchwalili nowelę Prawa geologicznego i górniczego, która ma doprecyzowywać obecne przepisy tak, by przyspieszyć wydanie koncesji na poszukiwanie węglowodorów, czyli ropy i gazu.
Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 438 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Jak tłumaczyli w trakcie prac nad nowelą posłowie wnioskodawcy (PiS), nowe przepisy zostały zaproponowane po doświadczeniach stosowania znowelizowanej w 2014 r. ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Pojawiały się problemy w jej odpowiednim interpretowaniu, które też uniemożliwiały prawidłowe postępowanie koncesyjne, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów.
Posłanka Anna Paluch mówiła, że konieczne jest wprowadzenie "samoistnej podstawy prawnej" w przypadku zmiany koncesji oraz korekty przepisów przejściowych, regulujących kwestie koncesji udzielonych na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie noweli z 2014 r. Podkreśliła, że chodzi też o prawa nabyte podmiotów, które odkryły i udokumentowały złoże do uzyskania koncesji na wydobywanie węglowodorów z tego złoża.
"Błąd czy niedopatrzenie ustawodawcy z 2014 r. spowodował, że w tej chwili są problemy z wydawaniem koncesji, szczególnie tych, które dawno temu napłynęły (...). Przy dzisiejszych przepisach nie ma możliwości prawidłowego wydania koncesji dla przedsiębiorców, którzy złożyli aplikację przed 30 września 2014 r." - wyjaśniał wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.
Dodał, że obecnie jest to blisko 30 wniosków, które dotyczą ponad 20 przedsiębiorców.
Projektowane przepisy zakładają, że nowela wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.
Zobacz także: Sejm zajmuje się nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej