Sasin: szukamy sposobu pełnego finansowania elektrowni Ostrołęka

12 grudnia 2019, 16:15
48042923616_a3159258a0_c
Fot. Kancelaria Premiera / Flickr

Szukamy sposobu pełnego finansowania elektrowni Ostrołęka - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że inwestycja będzie kontynuowana.

Odnosząc się do inwestycji związanej z budową nowego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka C Sasin mówił w Rzeczpospolitej TV, że inwestorem Ostrołęki są krajowe podmioty energetyczne - Enea i Energa. 

"Szukamy sposobu pełnego finansowania tej inwestycji, ona będzie kontynuowana" - wskazał Sasin. 

Przypomniał, że kilka dni temu Orlen zgłosił chęć wykupu Energi. "Tym samym stałby się również tym podmiotem, który będzie kontynuował tę budowę" - mówił. Zastrzegł, że nie chce przesądzać, że do tego wykupu dojdzie. "Jesteśmy na wstępie analiz ze strony Skarbu Państwa, taka transakcja musi się opłacać Skarbowi Państwa" - zaznaczył. 

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.

W połowie października ub.r. na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze. Pod koniec grudnia ub.r. spółki Enea i Energa informowały, że zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową nowego bloku energetycznego. 

Pod koniec grudnia 2018 r. Energa, Enea oraz Elektrownia Ostrołęka rozwiązały umowę inwestycyjną z 8 grudnia 2016 r. Jak tłumaczyły, było to związane z uzyskaniem przez Elektrownię Ostrołęka korzystnego wyniku w aukcji rynku mocy oraz uzyskaniem wsparcia finansowego, w wyniku zawarcia warunkowej umowy mocowej na 15 lat. Miało też związek z gotowością do przejścia do kolejnego etapu harmonogramu inwestycji elektrowni Ostrołęka C, tj. etapu budowy. 

W styczniu tego roku Polska Grupa Energetyczna, w odpowiedzi na zaproszenie Energi i Enei, rozpoczęła rozmowy w sprawie zaangażowania w budowę bloku o mocy 1 000 MW w Ostrołęce. W połowie listopada br. PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że odstępuje od rozmów w sprawie współpracy przy projekcie budowy bloku 1000 MW w Ostrołęce. Zarząd zadeklarował jednocześnie, że działania strategiczne Grupy PGE w obszarze wytwarzania energii elektrycznej w najbliższych latach koncentrować się będą na realizacji własnych projektów inwestycyjnych i programów strategicznych. 

Blok - według zapewnień byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego - ma być ostatnim wybudowanym blokiem węglowym w Polsce. (PAP) 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
piątek, 13 grudnia 2019, 17:23

Jeszcze jest czas na zmianę projektu i budowę w Ostrołęce gazowego bloku energetycznego. Przecież tego węgla co go będzie spalać rozbudowana elektrownia w Ostrołęce i tak nie ma. A sama instalacja energetyczna oparta na spalaniu gazu jest nie tylko bardziej ekologiczna ale i tańsza od instalacji opartej na spalaniu węgla. Same korzyści - techniczne, ekonomiczne, wizerunkowe. I łatwiejsze finansowanie. Jedynie PKP Cargo będzie nieszczęśliwe bo nie będzie woziło setek tysięcy wagonów z węglem rocznie na wschód Polski.

Olo
niedziela, 15 grudnia 2019, 09:58

A skąd gaz?

Tweets Energetyka24