• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Sąd w Düsseldorfie zniósł ostatnie ograniczenia dla gazociągu OPAL

Sąd w Düsseldorfie zlikwidował wszelkie ograniczenia (wynikające z wcześniejszego zawieszenia decyzji KE) dotyczące aukcji na wykorzystanie przepustowości gazociągu OPAL. Stanowi on lądowe przedłużenie kontrowersyjnej magistrali Nord Stream.

„Możemy potwierdzić, że Wyższy Sąd [Krajowy, przyp. red.] w Düsseldorfie zniósł wszelkie ograniczenia związane z aukcjami na przepustowość rurociągu OPAL. W związku z tym OPAL Gastransport GmbH & Co KG zamierza udostępnić wszystkie wolne zdolności przesyłowe na miesięcznych i rocznych aukcjach, na europejskiej platformie PRISMA” - czytamy w oświadczeniu firmy. 

Przypomnijmy, iż Rzeczpospolita Polska oraz spółki PGNiG Supply & Trading i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wniosły w grudniu 2016 r. skargi do TSUE. Dotyczyły one stwierdzenia nieważności decyzji KE, umożliwiającej tłoczenie OPAL-em większej ilości rosyjskiego (de facto) gazu oraz zawieszenia jej wykonania dopóki nie zostaną wydane ostateczne wyroki. 

W grudniu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE wstrzymał wykonanie wspomnianej decyzji Komisji Europejskiej z końca października 2016 r. Niestety już 21 lipca 2017 r. Sąd Unii Europejskiej uchylił to zarządzenie i oddalił równocześnie polskie wnioski. W komunikacie sądu mogliśmy wówczas przeczytać m.in.: „(…) w opinii prezesa Sądu nie zachodzi nieuchronność podnoszonej szkody, prezes Sądu stwierdził, że przesłanka dotycząca pilnego charakteru nie została spełniona”.

Zobacz także: „Klątwa żelaznej Julii”: Trybunał w Sztokholmie zakończy wojnę gazową Rosji i Ukrainy?...

Zobacz także: Prezes Shell Polska dla Energetyka24: Bierzemy pod uwagę korzystanie z terminalu LNG w Świnoujściu...

Komentarze