Rzecznik Putina: Rosja nigdy nie używa gazu jako broni

29 września 2021, 16:00
LOZ74v24Z2h1jdWLHEqdQgfIna1hORqo
Fot. www.kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Zdaniem rzecznika Władimira Putina Rosja jest "niekwestionowanym gwarantem" bezpieczeństwa energetycznego Europy. To zdumiewające słowa, kiedy sięgniemy pamięcią nieco wstecz i przypomnimy sobie wszystkie kryzysy gazowe, których Europa Środkowa i Wschodnia doświadczała na przestrzeni ostatnich kilku - kilkunastu lat.

„W każdym razie, strona rosyjska była i pozostaje absolutnym oraz niekwestionowanym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego całego kontynentu europejskiego” - powiedział dziennikarzom Dmitrij Pieskow.

Reklama
Reklama

Rzecznik Putina dodał również, że Rosja nigdy nie używa gazu jako broni przeciwko komukolwiek. „Rosja nigdy nie używała, nie używa i nie ma zamiaru używać >błękitnego paliwa<  w celu ukarania kogoś” - przekonywał. Jego zdaniem Moskwa posługuje się gazem wyłącznie „we własnym interesie, interesie ludzi (…), aby zwiększyć dobrobyt Rosjan”.

Pieskow odniósł się w ten sposób do zarzutów Ukrainy związanych z nową umową między Węgrami i Rosją. Eksperci podnoszą, że fakt, iż Madziarowie będą odbierać rosyjski surowiec dłuższą trasą, która omija Ukrainę, należy traktować jako potwierdzenie tezy o politycznym wykorzystywaniu gazu ziemnego.

Przypomnijmy, że Węgry i Gazprom podpisały w poniedziałek nowy kontrakt. Roczne dostawy wyniosą 4,5 mld m3, a umowa będzie obowiązywać przez 15 lat. Lwia część, bo aż 3,5 mld m3 popłynie przez Serbię, a 1 mld m3 przez Austrię. Kijów oświadczył, że umowa zaszkodzi relacjom z Budapesztem i jest nią rozczarowany. Zapowiedziano również zwrócenie się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
czytelnik D24
czwartek, 30 września 2021, 19:17

Rosjanie nie używają gazu jako broni a dowodem na to są puste magazyny Gazpromu na terenie UE oraz warunkowanie ich napełnienia uruchomieniem NS2.

Pavel1949
czwartek, 30 września 2021, 17:00

Czy sankcje mogą być używane jako broń? Na przykład sankcje za dostawy gazu?

Buczacza
czwartek, 30 września 2021, 14:30

Urzekła mnie ta historia. A dobrobyt rosjan to wręcz rozczula mnie. W szczególności jak się spojrzy 10-lat w stecz. Dobrobyt rośnie jak na sterydach. Od tego dobrobytu Rosjanie nazywają współczesne czasy "beznadzieją". A większość rosjan nie stać na nowe buty. Do 89 też budowaliśmy taki dobrobyt. Same sukcesy. Pgadzie mój osobisty i przenośny co sądzisz. Jesteś powołany...

po trzecie sankcje
czwartek, 30 września 2021, 13:01

Tak naprawdę to dzisiejsze zapotrzebowanie na gaz w Europie jest spowodowane kilkoma czynnikami: 1) odejściem Niemiec od atomu, co destabilizuje niemiecki mix energetyczny 2) najbardziej restrykcyjną na świecie polityką klimatyczną UE nakierowaną na rugowanie węgla jako surowca energetycznego. Wynik jest taki, że potrzeba gazu do stabilizowania mocy OZE, zastąpienia rugowanych węglówek, zastąpienia rugowanych w Niemczech atomówek. To jest w dużej mierze sztuczny popyt, gdyż technologia EA ma kilkadziesiąt lat i jest stale udoskonalana. Tak naprawdę to ekonomista mógłby powiedzieć iż jest to takie "przedłużanie życia produktu jakim jest gaz ziemny" poprzez politykę eliminowania substytutów wywołaną polityką przemysłową UE. Osobiście jestem zwolennikiem wprowadzania większej ilości wolnego rynku i mniejszej ilości interwencjonizmu państwowego, przy jednoczesnym powolnym i stopniowym podnoszeniu norm środowiskowych.

Austriak dr inz
piątek, 1 października 2021, 19:08

Nie odejsciem od atomu Niemiec, bo Niemcy praktycznie atomu nie maja. Tylko zbyt gwaltowna rezygnacja Europy (od UK, D, po PL) i Indochin z wegla. A w Europie zbytnia wiara w OZE.

ktr
czwartek, 30 września 2021, 11:04

Przecież Rosja nigdy przenigdy w przeszłości nie użyła gazu jako broni geopolitycznej. Odcięcie podczas manewrów NATO, kolorowej rewolucji na Ukrainie i tuż przed ukończeniem NS2 to przecież był czysty przypadek. Gołąbek pokoju nigdy takich rzeczy nie robi. Szanuje granice, memoranda i nie wysyła zielonych ludzików w celu destabilizacji sąsiednich krajów.

Tweets Energetyka24