Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Polska szkodzi bezpieczeństwu energetycznemu UE

9 października 2020, 15:30
_08102020
Fot. www.mid.ru

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ oświadczyła, że prawdziwym powodem ukarania przez UOKiK spółek zaangażowanych w Nord Stream 2, była chęć "zadowolenia Waszyngtonu". Jej zdaniem Polska szkodzi w ten sposób europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu.

W środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Prezes UOKiK nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2.

"Działania sześciu spółek wywarły negatywny wpływ na konkurencję na rynku gazu ziemnego w Polsce, który odgrywa ogromną rolę dla całej gospodarki, w tym sytuacji gospodarstw domowych" - mówił prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Odmienne zdanie na ten temat ma rzeczniczka rosyjskiego MSZ, która uważa, że decyzja była podyktowana chęcią "zadowolenia Waszyngtonu" oraz "realizacji idei utworzenia hubu gazowego, służącego odsprzedaży amerykańskiego gazu do Europy Wschodniej".

Marija Zacharowa stwierdziła również, że działania polskiego UOKiK podważają europejskie bezpieczeństwo energetyczne.

Agencja Reutera przypomina, że prace związane z realizacją Nord Stream 2 zostały wstrzymane w grudniu ubiegłego roku. Przyczyną przestoju są amerykańskie sankcje oraz związana z nimi decyzja firmy Allseas, zajmującej się układaniem rurociągu, o zawieszeniu aktywności w ramach projektu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Alchemik
poniedziałek, 12 października 2020, 10:43

Wzruszające jak Rosja martwi się o bezpieczeństwo Europy;)

sobota, 10 października 2020, 20:54

Ale niektórzy skamlą i ujadają - nie mogą zrozumieć że Rosją i Niemcy mają wspólne inyeresy

niedziela, 11 października 2020, 14:58

A co ma w spólnego z faktem ze Rosja się wypowiada w sprawach UE ktore to sprawy jej nie dotyczą?

Raf
sobota, 10 października 2020, 15:00

Dla mnie to proste. Jak rząd polski nie chce kupować z Gazpromu to niech nie kupuje. A Niemcy niech sobie kupują od kogo chcą - ich sprawa. Po co się wtrącać. Sami nie weźmiemy ale innym nie damy. USA jak chce sprzedawać swój gaz do Europy - to niech się dogadują z innymi krajami - nikt im tego nie zabrania. Na rynku zazwyczaj konkuruje się ceną i jakością a nie przez sankcje i veta. Taka prawda. Jest to logiczne.

Taka prawda
niedziela, 11 października 2020, 01:07

Niech Niemcy po prostu przestrzegają unijnego prawa i wymagają tego także od swoich kontrachentów. To jest logiczne.

Raf
niedziela, 11 października 2020, 15:14

Ale przecież już toczyły się sprawy przeciw NS2 i nie zablokowano w żaden sposób budowy gazociągu (pomijam tu sankcje USA). Ostatnio Parlament Europejski przegłosował ustawę, mówiącą że wypłata środków unijnych będzie uzależniona od przestrzegania praworządności a Polska oskarżana była o jej łamanie. Także skoro samemu jest się oskarżonym o łamanie prawa trudno, żeby innym nakazywać jego przestrzeganie. Niemcy są główną siłą Unii i ich głos bardziej się liczy. Konsekwentnie uważam, że jest to realizacja interesu USA i walka o rynek zbytu dla gazu. A Europa też nie chce być uzależniona od Stanów. Zresztą USA nakładało na Unię różne sankcje np.wiem, że banki europejskie musiały zapłacić 36 miliardów dolarów USA bodajże FEDowi.

Radek
sobota, 10 października 2020, 20:36

Kazdy pilnuje swojego biznesu - Polska też.

Raf
niedziela, 11 października 2020, 14:55

Akurat to jest zrozumiałe, że każdy pilnuje własnych interesów. Tak samo robią Niemcy i Rosja. Tylko niektórzy chyba nie mogą tego zrozumieć.

Alchemik
poniedziałek, 12 października 2020, 11:01

Interes to jedno, a zobowiązania wobec sojuszników to drugie i Niemcy, jako członek NATO, powinni zawsze brać pod uwagę to z kim handlują i kogo tym samym finansują, po to, aby nie sprawdziło się powiedzenie Lenina, że „kapitaliści sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy”. Na razie Niemcy cały czas „ sprzedają sznurek” Rosji…

Kiks
sobota, 10 października 2020, 09:20

Żeby poruszać tematy Europy najpierw trzeba w niej być ;)

HeHe
sobota, 10 października 2020, 17:16

Rosja jest jak najbardziej krajem europejskim a jeżeli chodzi o UE to Rosjanie, mając rozbudowane kontakty gospodarczo-polityczne z Unią mają prawo poruszać związane z nią tematy. Np. Ukraińcy też to robią pomimo tego, że w Unii nie są :)

Alchemik
poniedziałek, 12 października 2020, 10:41

Rosja jest tak samo krajem europejskim jak za komuny nasza milicja była obywatelska;)

Buczacza
niedziela, 11 października 2020, 09:39

W sensie kulturowym, prawnym, społecznym,samorządowym, politycznym, gospodarczym itd. to nigdy nie była nie jest i obawiam się że nigdy nie będzie Europa! A żeby się przekonać jak wiele nas dzieli i zarazem zobaczyć co rosja robi z jednostkami wystarczy zerknąć na twoje komentarze. Już nawet nie mówię żeby przeczytać tylko zerknąć.

HeHe
niedziela, 11 października 2020, 16:29

Czajkowski, Prokofiew, Rachmaninow, Rimski-Korsakow, Musorgski, Strawiński, Szostakowicz, Borodin, Glinka, Fokin, Puszkin, Dostojewski, Lermontow, Tołstoj, Gogol, Turgieniew, Bułhakow, Majakowski, Pasternak, Sołżenicyn. Do tego należy dodać balet moskiewski i petersburski aby uzyskać tylko telegraficzny skrót potencjału rosyjskiej muzyki i literatury stanowiącej jądro dorobku europejskiej kultury. Twoje pojęcie sensu prawnego, społecznego, samorządowego, politycznego, gospodarczego (? - cokolwiek to oznacza) jest równe twojemu "zorientowaniu" co do braku europejskości rosyjskiej kultury a całość twoich poglądów pokazuje co może zrobić z jednostką chora rusofobia i zwykła ignorancja. Rada na przyszłość - jeżeli nie ma się o czymś pojęcia to dobrze stosować się do starego polskiego powiedzenia: lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać a w tym przypadku pisać.

Alchemik
poniedziałek, 12 października 2020, 13:56

Wymieniłeś rosyjskich twórców, bardzo ładnie, barwo, tylko co to ma nam udowodnić??

HeHe
niedziela, 11 października 2020, 22:55

W powyższym, skrótowym spisie nazwisk najwspanialszych rosyjskich twórców zapomniałem o Czechowie za co przepraszam nie ciebie a tych którzy wiedzą czym jest europejska kultura.

Buczacza
poniedziałek, 12 października 2020, 14:24

Rozumiem ,że kulturowy to według ciebie kultura? No cóż za wiele to od was wymagać nie można. O czym przekonałem się już dawno. Wracając do tematu do mojej wyliczanki pasowałyby takie tuzy intelektu czy wykształcenia tacy architekci kultury,gospodarki jak lenin,stalin,dzierżyński,trocki.chruszczow,breżniew czy putin! wspólny mianownik przemoc,krew,represje tudzież wszechobecna bida. Wybacz zapomniałem o głównym cynglu aparatu władzy błochinie (ok.50tys strzałów w potylicę). To prawdziwa lista rosyjskich twórców kultury. Na szczęści w 89 podziękowaliśmy wam i powrotu nie ma.Do dzisiaj w pocie czoła odrabiamy to co dzięki wam straciliśmy. Nie przejmuj się od 01.01 2021 najniższa pensja w Polsce będzie wyższa niż średnia pensja w twojej ukochanej rosji. Więc chyba jesteśmy na dobrej drodze.Na koniec wiem ,że nie mam prawa za dużo od ciebie wymagać. Tym bardziej bardzo bym prosił żebyś nie sugerował mi co mogę a czego nie mogę. Na szczęście w przeciwieństwie do ciebie mieszkam w kraju w którym za poglądy obce dla władzy ludzie masowo nie wyskakują z okien! Tudzież władza nie likwiduje nie wygodnych dla siebie obywateli. Czy też nie truje opozycjonistów. Mieszkam w Polsce tu płacę podatki. I nie wyobrażam sobie jak można żyć i mieszkać w takiej rosji. Tym bardziej jak można bronić takiego bantustanu. Bez odbioru.

Buczacza
sobota, 10 października 2020, 12:44

Dokładnie. Czym większy skowyt na wschodzie tym lepiej dla Polski.

123
piątek, 9 października 2020, 23:23

Jak ujadaja tzn., ze jest dobrze rozprowadzany temat..

Tweets Energetyka24