Reklama

Klimat

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

Fot. Pexels
Fot. Pexels

”Polska ma szansę mieć najnowocześniejsze prawo holdingowe w Europie” - napisał o projekcie Janusz Kowalski, pomysłodawca nowych przepisów. 

"Ta systemowa nowelizacja Ksh, która wprowadza do polskiego porządku prawnego nowoczesne regulacje prawa grup spółek, została przygotowana przez stworzony przeze mnie w Ministerstwo Aktywów Państwowych zespół pod kierownictwem dra Filipa Ostrowskiego - dyrektora Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego oraz Izabeli Wojtyczki - zastępcy dyrektora Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Dzięki przygotowanym przez nas rozwiązaniom zmian prawa gospodarczego prywatnego, polscy przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać możliwości, jakie daje prawo holdingowe, podobnie jak przedsiębiorcy prowadzący działalność w Niemczech, Portugalii, Słowenii czy Czechach - a więc w państwach, gdzie już obecnie funkcjonuje prawo grup spółek. Wypracowane przez nas rozwiązania w obszarze prawa handlowego czerpią z doświadczeń tych państw, a jednocześnie korzystają z bogatych doświadczeń, jakie udało się zgromadzić w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Dzięki temu polskie prawo grup spółek będzie najnowocześniejszą regulacją materii prawa holdingowego w Europie" - pisze Kowalski w poście na Facebooku. 

Nowelizacja wprowadza właściwie w Polsce prawo holdingowe, reguluje mocniej kwestię grup kapitałowych, wśród których jest wiele koncernów energetycznych. 

"Dotychczasowe rozwiązania przewidywany bowiem wyłącznie stosunek dominacji i zależności w odniesieniu do pojedynczych spółek, a nie ich grup. Nowelizacja zakłada, że kluczowa cecha grupy spółek będzie kierowanie się wspólną strategia gospodarcza w celu realizacji wspólnego interesu. Uczestnictwo w grupie spółek będzie podlegało ujawnieniu w aktach rejestrowych. W ramach grupy spółek przewidziano także możliwość wydawania w formie pisemnej wiążących poleceń przez spółke dominująca spółce zależnej w granicach uzasadnionego interesu grupy spółek, a wykonanie takiego polecenia będzie musiało zostać poprzedzone uchwałą zarządu spółki zależnej. Istotnym uprawnieniem spółki dominującej posiadającej w spółce zależnej co najmniej 75% kapitału zakładowego będzie możliwość samodzielnej zmiany umowy albo statutu spółki zależnej. Zdecydowano się także na uregulowanie zasad odpowiedzialności spółek względem siebie, jak również względem wierzycieli spółki zależnej" - czytamy na stronie prawniczego wydanictwa C.H. Beck.

Reklama
Reklama

"Kluczowym założeniem reformy było też to, aby wspierać uczciwych przedsiębiorców oraz przyczyniać się do budowania zaufania pomiędzy uczestnikami obrotu gospodarczego, a jednocześnie eliminować z niego osoby nieuczciwe. Dlatego też nowelizacja Ksh wprowadza zakaz zasiadania w zarządach i radach nadzorczych przez osoby skazane za przestępstwo łapownictwa, płatnej protekcji i nadużycie uprawnień. Nie ma w polskich spółkach miejsca dla przestępców!" - dodaje Kowalski. 

Projekt po przejęciu przez radę ministrów trafi pod obrady Sejmu, a jeżeli zostanie przyjęty zostanie złożony do podpisu prezydentowi. 

Reklama

Komentarze

    Reklama