Reklama

Ropa

Rurociąg Odessa-Brody gotowy do transportu azerskiej ropy

  • Platformy wiertnicze firmy Nexen na Morzu Północnym - fot. Nexen
    Platformy wiertnicze firmy Nexen na Morzu Północnym - fot. Nexen

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę Uktransnafta, ukraińsko-azerskie rozmowy dotyczące uruchomienia rurociągu Odessa-Brody osiągnęły zaawansowany etap. Gazociąg jest już w stanie technicznej gotowości, a kwestią czasu jest to kiedy popłynie nim ropa z Azerbejdżanu.

Ukraiński operator rurociągowy, spółka Ukrtransnafta, poinformował o gotowości technologicznej terminalu naftowego w Odessie oraz ropociągu Odessa-Brody do przesyłu ropy z Azerbejdżanu do Europy Środkowej np. Słowacji, Czech i Węgier. Mowa m.in. o napełnieniu rurociągu lekką ropą azerską celem umożliwienia tłoczenia surowca tego rodzaju. Jednocześnie Ukraińcy zapewniają, że prowadzą obecnie zaawansowane negocjacje z Azerami i „innymi potencjalnymi stronami” w celu ustanowienia nowych szlaków przesyłowych - z wykorzystaniem ropociągu Odessa-Brody i systemu "Przyjaźń".

Na początku marca rząd w Kijowie udzielił spółce Ukrtransnafta zezwolenia na nabycie 4,26 ha gruntów przeznaczonych pod budowę rurociągu „Brody - granica państwa” w obwodzie lwowskim. Jest to element Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej, zakładającego transport kaspijskiej ropy przez ropociąg Baku-Supsa, Morze Czarne i rurociąg Odessa-Brody przedłużony w kierunku polskiego Adamowa. W ten sposób surowiec mógłby trafiać aż do gdańskiego naftoportu. 

Zobacz także: Turkish Stream: Gazprom i Ankara osiągnęły porozumienie

Zobacz także: Papież Franciszek: "Polityka klimatyczna uczynkiem miłosierdzia"

Reklama

Komentarze

    Reklama